IMF Türkiye'de tarım istemiyor

Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, IMF'nin ABD ve AB'nin tarım ürünlerini satacak pazar aradığını söyledi.

IMF Türkiye'de tarım istemiyor
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, IMF tarafından dayatılan tarım politikalarının Türkiye'yi ABD ve Avrupa Birliği'nin tarım ürünlerine muhtaç edeceğini söyleyerek, IMF politikalarının tarım sektörünü tehdit ettiğini belirtti.
Yetkin, dün düzenlediği basın toplantısında, 1999 yılının tarım açısından olumsuz bir yıl olduğunu, 2000 yılının da IMF politikaları sayesinde kötü geçeceğini belirterek, Tarım Reformu adı altında Türkiye'de tarım üretiminin durdurulacağını ve ABD ve AB'deki tarım stoklarının eritileceği bir pazar haline getirileceğini söyledi.
IMF gözlüğü ile bakılıyor
Yetkin, ülkeyi yönetenlerin nüfusun yarıya yakınını oluşturan tarım sektörüne karşı sosyal kaygıları bir yana bırakarak IMF gözlüğü ile bakmalarını eleştirerek, bu durumda 2000 yılının üretici açısından pek fazla umutlu olmayacağını ifade etti. "Yapılması gereken küçük üreticilerin kooperatifler içinde örgütlenmesi ve güçlendirilmesi, geleceğe yönelik üretim planlaması yapılması, üretici birliklerinin desteklenmesi, toprakların toplulaştırılması ve benzeri önlemlerin bir an önce alınmasıdır" diyen Yetkin, tarım reformunun tarımı bitireceğine ve tarım nüfusunu işsizliğe mahkûm edeceğine dikkat çekti.
Üretici fakirleşecek
Hükümetin 1999 yılı için yüzde 44 enflasyon öngördüğünü, ancak enflasyonun yıl sonunda yüzde 64 olarak gerçekleştiğini belirten Yetkin, üreticilerin gelir kayıplarının buğdayda yüzde 13, arpada yüzde 23, mısırda yüzde 21, ayçiçeğinde yüzde 45, fındıkta yüzde 12, çayda yüzde 20 olduğuna dikkat çekti. Yetkin, bu durumda üretimin düşmemesi için 2000'de desteklerin artırılması gerektiğini vurgulayarak, oysa üreticiye verilecek desteğin dünyada geçerli destekleme ölçütlerinin altında kalacağını söyledi.
"2000 yılında hububat destekleme fiyatlarının 150 dolardan aşağı düşmemek koşuluyla, dünya fiyatlarını en fazla yüzde 35 oranında aşabileceği konusunda IMF ve Dünya Bankası'na teminat verilmiştir. Üreticinin yıllardan beri süren gelir kaybı bu yıl da sürecektir" diyen Yetkin, 2000 yılında sübvansiyonlu tarım kredilerinin kaldırılmasının ve gübre sübvansiyonlarının dondurulmasının da olumsuz bir gelişme olduğunu ifade etti.
www.evrensel.net