Sağlık emekçileri SSK'nın tasfiyesini

   protesto etti

Sağlık emekçileri SSK'nın tasfiyesini
   protesto etti
SES Aksaray Şubesi'ne üye sağlık emekçileri, sosyal güvenlik kurumlarının tamemen tasfiyesini öngören uyum yasalarını ve 'gönüllü çalışma uygulaması'nı protesto etti. SSK Topçular Dispanseri önünde toplanan sağlık emekçileri, "SSK bizimdir, bizim kalacak", "Angarya çalışmaya hayır" sloganları atarak tepkilerini dile getirdiler.
Eylem sırasında konuşan SES Aksaray Şube Başkanı Songül Beydili, Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan'ın SSK'yı karalamaya yönelik yürüttüğü kampanyaya dikkat çekti. Konuşmasında SSK'nın en çok ANAP'lı çalışma bakanları döneminde kötü yönetildiğini hatırlatan Beydili, Okuyan'ın özelleştirme zemini yaratmaya çalıştığını söyledi.
SSK'lar personel açığının yaşandığını ifade eden Beydilli, SSK Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan 'gönüllü çalışma uygulama'sına da değinerek "Metropol illerde başlatılan bu uygulamayla, elaman açığının kadrolu elaman alınmıyla giderilmesi yerine; zaten ayda 80 saatin üzerinde çalışmaya zorlanan personele yeni bir yük getirilerek; mesai saati sonrasında da çalışmaya zorlanmaktadır" dedi.
SSK'larda çalışan işçi ve memurlar arasında büyük bir ücret farkı olduğunu belirten Beydilli, siyasilerin sürekli olarak SSK'ya yatırım yapmayarak çökertiğini söyledi. Gönüllü çalışma uygulamasının, mesai saatlerinin belirsizleştirilmesi hedeflenerek esnek çalışma uygulamasının dayatılacağını söyleyen Beydilli, "Bu genelge derhal geri çekilmelidir. SSK'ya veriler 18.800 kadro için eleman alımı bir an önce başlatılmalıdır" diye konuştu. Taleplerinin kabul edilmediği takdirde işçi sendikalarıyla ortak mücadele başlatacaklarını söyleyen Beydilli, herkesi duyarlı olmaya çağırdı.
www.evrensel.net