Geçici Tekel işçileri tedirgin

Tekel İzmir Sigara Fabrikası'nda çalışan geçici işçilerin başka işletmelere alınmak istendiği bildirildi.

Geçici Tekel işçileri tedirgin
Tekel İzmir Sigara Fabrikası'nda çalışan geçici işçilerin başka işletmelere alınmak istendiği bildirildi.
Türk-İş'e bağlı Tek Gıda-İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Sedat Erdinç, yaptığı açıklamada, Tekel Genel Müdürlüğü'nden diğer Tekel işletmelerinin müdürlüklerine gönderilen yazıda, İzmir Sigara Fabrikası'nda üretilen filtresiz sigaraya olan talebin düşmesi sebebiyle üretimin azaltılmasının planlandığının belirtildiğini kaydetti. Erdinç yazıda, buna paralel olarak ortaya çıkacak işgücünün, geçici işçilerin İzmir'de ihtiyacı olan diğer işyerlerine nakledilerek değerlendirilmesinin istendiğini de belirtti.
Bu görüşlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyen Erdinç, fabrikada yalnız filtresiz sigara değil tömbeki tütünü ile 24 şehrin ihtiyacını karşılayacak uzun ve kısa Maltepe sigarası üretildiğini, istenirse uzun Samsun da üretebileceklerini kaydetti.
Sedat Erdinç, fabrikada üretim dışı personel bulunmadığını, tüm personelin üretimde çalıştığını belirterek, şunları söyledi: "Sigara fabrikamız kapatılmak isteniyor. Kapatmak için de değişik planlar yapılıyor. Bu uygulama ile işçilerimizi dağıtıp, zaman içinde de 'Üretim yok denecek kadar az' deyip kapatma yoluna gidecekler.
Tekel'den sorumlu bakanımız İzmir'deki incelemeleri sırasında, fabrikanın kapanmayacağını belirtmişti. Ancak tüm bunların dikkate alınmadığını üzülerek görüyoruz."
Fabrikada 583 işçi çalıştığını, bunlardan 321'inin geçici işçi statüsünde bulunduğunu ifade eden Erdinç, "Geçici işçiler giderse, 262 işçimiz kalıyor. Bunlardan da yaklaşık 100'ü emekliliğini hak etmiş durumda. Onlar da emekli olursa, üretimi kim yapacak?" diye sordu.
www.evrensel.net