02 Şubat 2000 03:00

KESK eyleme geçiyor

KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Zorunlu Tasarruf Fonu'nun tasfiye edilerek ana para ve nemalarının kamu emekçilerine hemen ödenmesini talep ettiklerini belirterek..

Paylaş
KESK eyleme geçiyor
KESK Genel Başkanı Siyami Erdem, Zorunlu Tasarruf Fonu'nun tasfiye edilerek ana para ve nemalarının kamu emekçilerine hemen ödenmesini talep ettiklerini belirterek, bu amaçla kamu emekçilerinin, nema ödemelerinin başlayacağı 2-7 Şubat günleri arasında bütün yurtta kitlesel basın açıklamaları yaparak, "Zorunlu Tasarruf Yağmasına Hayır" diyeceklerini bildirdi.
Erdem, yaptığı yazılı açıklamada 1988 Mart ayında çıkarılan ve zorunlu tasarruf olarak bilinen "Çalışanların Tasarrufa Teşvik Edilmesi ve Bu Tasarrufların Değerlendirilmesine Dair Kanun"un, son olarak çıkarılan İşsizlik Sigortası Kanunu'nun ilgili hükümleri gereğince 1 Haziran 2000 tarihinden sonra tasfiye edileceğini kaydetti.
Geri ödeme nasıl yapılacak?
Kanunda, işçiler için yapılan kesintilerin İşsizlik Sigortası'na aktarılacağı belirtilirken, kamu emekçilerinin kesintilerinin ana para ve nemalarının geri ödemelerinin nasıl yapılacağı hususunun yer almadığını dile getiren Erdem, fonun tasfiyesine yönelik 1995 yılı sonunda hazırlanan yasa tasarısının ise Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 11 Eylül 1999 tarihinde yeniden görüşülmek üzere TBMM'ye iade edildiğini hatırlattı. Erdem, Demirel'in iade gerekçeleri arasında "Çalışanların hesabında biriken zorunlu tasarruf kesintilerinin ne suretle tasfiye edileceği hususunun düzenlenmemiş olması" ve "devlet veya işverenin yüzde 3 nispetindeki katkısının (müktesep hak) olduğu dikkate alınarak katkının çalışanlara yansıtılması" hususlarının yer aldığını vurgulayarak, "İşsizlik Sigortası Kanunu'nda böylesi bir düzenleme olmamasına karşın cumhurbaşkanı tarafından onaylanması anlaşılır değildir" dedi. "Görünen o ki, hükümet kamu emekçilerinin birikimlerine bir şekilde el koymayı düşünüyor. Geri ödeme planının olmaması bunun en açık kanıtıdır" diyen Erdem, 1994 Şubat ayında fonda 6.5 milyar dolar olduğu belirtilirken, aynı yılın sonunda 2.5 milyar dolara indiğinin açıklandığını da hatırlatarak, "Şimdi şubat ayında yapılan nema ödemeleri başlıyor. Konfederasyonumuz bu yağmanın bir an önce son bulması; fonun tasfiye edilerek ana para ve nemalarının kamu emekçilerine hemen ödenmesini talep etmektedir. Bu amaçla; kamu emekçileri nema ödemelerinin başlayacağı 2-7 Şubat günleri arasında bütün yurtta kitlesel basın açıklaması yaparak 'Zorunlu Tasarruf Yağmasına Hayır' diyecektir."
ÖNCEKİ HABER

Ecevit, Özal'ın 'ucuz emek

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa