18 Ağustos 2011 11:49

Mihri Belli'yi bugün uğurluyoruz

Solunum yetmezliği nedeniyle önceki gün Erenköy’deki evinde yaşamını yitiren, Türkiye sosyalist hareketinin önemli isimlerinden Mihri Belli’nin cenaze töreni bugün yapılacak. Cenaze İstanbul Şişli Camii’nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazı sonrasında Feriköy Mezarlığı’nda defnedilecek.MİHRİ

Mihri Belli'yi bugün uğurluyoruz

Paylaş

MİHRİ BELLİ KİMDİR?

Mihri Belli, 1916’da Silivri’de dünyaya geldi. Marksist düşünce ve devrimci eylemle 1936’da iktisat okumaya gittiği Amerika’da tanıştı. Orada gençlik ve işçi hareketlerine katıldı. Bir süre Missisipi’de zenci yarıcılar arasında faaliyet gösterdi.1940’ta Türkiye’ye döndü. TKP ile ilişkiye geçti. 1942 yılı sonlarında TKP’nin Merkez Komite (MK) üyeliğine getirildi.

1944’de tutuklandı, 2 yıl hapis ve sürgün cezasına çarptırıldı. 1946’da yurtdışına çıktı. Yunan iç savaşına gerilla olarak katılarak, Demokratik Ordu saflarında tabur komutanlığına kadar yükseldi. Çatışmalarda iki kez yaralandı. Bulgaristan ve Sovyetler Birliği’nde tedavi gördü. 1950’de Türkiye’ye pasaportsuz girmekten ve tabanca bulundurmaktan tutuklandı ve kısa süre hapis yattı. Serbest bırakıldıktan sonra ertesi yıl, ünlü 1951 TKP tefkifatından tekrar tutuklandı ve 7 yıl hapis ve iki yıl dört ay mecburi ikamet cezasına mahkum edildi.

Mihri Belli ilk kez 1960’larda legal olarak, kendi adıyla konuşma ve yazma olanağını elde etti. Bu dönemde de konuşma ve yazılarından dolayı iki kez tutuklandı, aylarca hapis yattı. Belli, bu dönemde ünlü Milli Demokratik Devrim (MDD) tezlerini geliştirdi. Belli, bir süre sonra MDD'ci çizgiyi terk etti.

1975’te Türkiye Emekçi Partisi’ni (TEP) kurdu. Program ve tüzüğünde Kürt sözcüğü geçen ve Kürtlere eşit haklar savunan TEP hakkında Sıkıyönetim Mahkemesi tarafından açılan soruşturma kapsamında sorulara cevap vermediği için 6 ay cezaevinde kaldı. TEP de Anayasa Mahkemesi tarafından Kürtlere eşit hakları savunduğu için kapatıldı.

SUİKASTE UĞRADI

1979’da kendisine suikast girişiminde bulunuldu. Saldırıda ağır yaralandı. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra, 1981 sonlarına doğru yurt dışına çıktı. Bir süre Ortadoğu’da kaldı.  

1996’da ÖDP, 2002’de SDP kurucusu oldu. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde DEHAP listesinde İstanbul 1. bölgeden aday oldu. (HABER MERKEZİ)


BAŞSAĞLIĞI MESAJLARI

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanları Hamit Geylani ve Filiz Koçali, önceki gün hayatını kaybeden sosyalist hareketin önderlerinden  Mihri Belli’nin miras bıraktığı mücadelenin, Türk ve Kürt halklarının onurlu mücadelesinde süreceğini belirtti.

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Genel başkanı Alper Taş, yaptığı açıklamada, “Hayatını inandıkları için yaşayan, bu yolda zorluklara göğüs geren ve hiçbir zaman yalancı rüzgârlara kapılmadan ayakta kalan sevgili Mihri Belli’nin izleri mücadelemizde hep sıcak kalacaktır” dedi.

Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek, ömrü demokrasi ve özgürlük mücadelesi, halkların eşitliği, özgürlüğü ve uluslararası dayanışması, faşizme karşı mücadeleyle geçen Belli’nin şahsında Türkiye demokrasi mücadelesinin önemli bir değerini kaybettiklerini söyledi. İmrek, Belli’nin yakınlarına da başsağlığı diledi.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) de Mihri Belli için bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, “Mihri Belli’yi yitirmenin üzüntüsü içindeyiz” denildi.

EDP Genel Başkanı Ferdan Ergut, “İnsan uygarlığının değerler galerisinde yerini aldı”  açıklamasında bulundu.

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da yaptığı açıklamada, “Türkiye sosyalistlerine başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cizre'de binlerce kişi Kandil saldırısını protesto ediyor

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa