30 Ocak 2000 03:00

Ceset sayısı 40'ı aştı

Hizbullah operasyonunda, Üsküdar'da çıkarılan 10 ceset ile başlayan toplu mezar dehşetine, Kartal'daki evde bulunan 9 ceset de eklendi.

Paylaş
Ceset sayısı 40'ı aştı
Zehra Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı İzzettin Yıldırım'ın da aralarında yer aldığı 7 cesedin bulunduğu Kartal'daki villa tipi evin arka bahçesinden iki ceset daha çıkarıldı. Çavuşoğlu Mahallesi Samanyolu Caddesi Görkemli Sokak içindeki evde Kartal Belediyesi'ne bağlı işçiler tarafından bir iş makinesinin de yardımıyla kazma ve kürekle yapılan çalışmalarda, saat 10.20'de arka bahçede 1.5 metre derinlikte bir ceset daha olduğu anlaşıldı. Yaklaşık 40 günlük cesedin bir erkeğe ait olduğu öğrenildi. Böylece evden çıkarılan ceset sayısı 8'e yükseldi. Evde bulunan 7 cesetten 3'ünün çürümüş vaziyette olduğu, 4 kişinin ise yakın zamanda öldürüldüğü belirlenmişti. Cesetlerin zincirlerle birbirine bağlanıp, üzerleri kireçlendikten sonra gömüldüğü kaydedildi. Saat 13.05'te çıkarılan 9. cesedin ise önce bir kadına ait olduğu sanıldı, fakat daha sonra bir erkeğe ait olduğu anlaşıldı.
Cesedi çıkartma çalışmaları, Kartal Cumhuriyet Savcısı Abdurrahman Canpolat'ın olay yerine gelmesinin beklenmesi nedeniyle bir süre durduruldu. Çalışmalar, savcının saat 10.35'te olay yerine gelmesiyle yeniden başladı ve ceset gömülü bulunduğu yerden çıkartıldı.
İkinci ev
Bu arada, 9 cesedin bulunduğu evin yakınında bulunan tek katlı bahçeli bir evde daha araştırmalara başlandı. Bu evde bulunan 1 bilgisayar ile disketlerine el konuldu. Disketlerden bazılarının, örgüt üyeleri tarafından imha edilmeye çalışıldığı anlaşıldı. Evin arka bahçesinde bulunan su kuyusunda yoğunlaşan çalışmalarda, kuyuda ceset bulunup bulunmadığının belirlenmesine çalışılıyor. Kartal'da ortaya çıkartılan ve halen emniyet güçlerince araştırmalar süren ikinci evde, Hizbullah üyelerinin kaçırdıkları kişilere işkence yapmak için kullandıkları aletlerin bulunduğu açıklandı.
Öte yandan, villa tipi evde bulunan 34 YK 2486 plakalı toyota marka otomobilin Mehmet Şehit Avcı'ya, 34 VY 2217 plakalı proton marka otomobilin Cihangir Gaffari Negiş'e, 06 ZJL 96 plakalı mersedesin ise Mehmet Kanlıbıçak'a ait olduğu belirlendi.
Operasyonlar sürüyor
Hizbullah'a yönelik sürdürülen operasyon, ülke genelinde gözaltı ve tutuklamalarla devam ediyor. Ankara'da gözaltına alınan 3 kişi DGM'ye sevk edildi. İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltında tutulan ve Hizbullah mensubu olduğu bildirilen 3 kişi dün sabah Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne getirildi. Söz konusu kişiler Nöbetçi DGM Savcısı Dilaver Kahveci tarafından sorgulandı.
Van'ın Muradiye ilçesinde ise, Hizbullah'a yönelik operasyonlarda yakalanan 2'si memur 4 kişi tutuklandı. Muradiye Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Nurettin Yavrutürk, Kütüphane memuru İsmail Yavrutürk ve esnaf Orhan Çiçek ile Ahmet Gezer gözaltına alındı. Muradiye Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edilen 4 kişi, ifadeleri alındıktan sonra Erciş Ağır Ceza Mahkemesi'nce tutuklandı. Osmaniye'de de, Hizbullan operasyonu kapsamında gözaltına alınan 21 kişiden 3'ü tutuklandı.
Hizbullah'a yönelik olarak Hatay'da düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 13 kişi ise, dün çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı ve cezaevine gönderildi.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

KİGEM'den 'özür talebine' tepki

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa