Sağlık emekçilerinden

   saldırılara protesto

Sağlık emekçilerinden saldırılara protesto
Yıldız Eren
Fransa'daki devlet hastanelerinde aylardır süren hoşnutsuzluk sokağa taştı.
Sağlık bütçesindeki kısıtlamaları protesto etmek için ülkenin birçok kentinde iş durduran sağlık emekçileri, hükümetin sağlık sektörünü parçalama girişiminin karşısında durulması çağrısı yaptılar. Önceki gün düzenlenen eylemde onbinlerce sağlık emekçisi, hükümetin, Avrupa Birliği (AB) dayatmaları sonucu bütçede kesintiye gitmesini protesto ederken, Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanı Martine Aubry sağlıkçılar tarafından yuhalandı.
Sağlık alanında örgütlü tüm sendikaların ortak çağrısıyla gerçekleşen genel eyleme; hemşireler, hastabakıcılar, doktorlar ve diğer hastane personeli katıldı.
Onbinler sokaklarda
Başkent Paris'te yapılan mitinge 10 binden fazla emekçi katılırken, "Jospin-Aubry: İhanet" pankartları taşındı. Sağlık ve Çalışma Bakanlığı önünde son bulan mitingden sonra bakanlık tarafından kabul edilen sendika temsilcilerinin görüşmesi çok kısa ve gergin bir ortamda gerçekleşti. Onlarca şehirde acil vakalar dışında tüm servislerde greve çıkan emekçiler, sağlık bütçesinin artırılmasını ve hastanelerdeki personel açığının kapatılmasını talep ettiler.
Toulouse, Montpellier, Lyon, Bordeaux ve diğer şehirlerdeki gösterilere onbinlerce kişi katıldı.
Aralık ayının başından bu yana, Paris'te 10'dan fazla devlet hastanesinde grevde olan sağlıkçılar, kamu sektörünün çürümeye bırakılmasını protesto ediyor ve halkın sağlığıyla oynandığını vurguluyor.
Sosyal sigorta açıklarını bahane eden Jospin hükümeti, 1995'ten bu yana sağlık alanında yaptığı sözde reformlarla sağlık giderlerini kısıtlıyor, personel açığını kapatmadığı gibi, yeni işten atmalar için hazırlık yapıyordu. Bu çerçevede hastanelerin belli bölümlerinden yaklaşık 25 bin yatak kapasitesini ortadan kaldırmayı tasarlayan hükümet; böylece Amsterdam'da kararlaştırılan kriterler gereği "istikrar paktına" uymuş olacak.
İşaret iki ay önce verildi
Sağlık sektöründe bundan iki ay önce başlatılan bütçe görüşmeleri esnasında, devlet hastanelerine verilen desteğin azaltılacağı açıklanmıştı. Son yıllarda hastane bütçelerinde sürekli kısıtlamaya gidilmesi, geniş tepkilere yol açıyordu. Hemşirelerin başlattığı grevlere destek veren hekimler sendikası ve diğer kesimlerin de zorlamasıyla, bu alanda örgütlü bulunan bütün federasyonlar bir araya gelmek zorunda kaldılar.
28 Ocak genel eylem gününe katılımın beklenen üstünde olduğu belirtilirken, sendika federasyonu temsilcilerinin 2-8 Şubat tarihleri arasında sağlık bakanı ile görüşecekleri açıklandı.
35 saat sorunu
Öte yandan, kamu sektöründe haftalık çalışma süresinin 35'e indirilmesi konusu da başka bir anlaşmazlık noktasını oluşturuyor. 680 bin sağlıkçıyı ilgilendiren çalışma süresi uygulamasında şimdilik bir anlaşmaya varılamadı.
"Diğer sektörlerin tersine, kamu sektöründe 35 saat uygulamasının yeni iş alanları açmaya yönelik olmayacağını" açıklayan Çalışma ve Sosyal Yardım Bakanı Martine Aubry'nin bu sözleri tepki ile karşılanıyor. Sağlıkta saldırı planlarının yeni olmadığını ortaya koyan sağlık emekçileri, 1995'te hayata geçirilemeyenin bugün sosyal demokratlar eliyle yapılmaya çalışıldığını belirtiyorlar.
www.evrensel.net