Fotoğraf: AA

FP'li belediye başkanı tutuklandı

Siirt'in Eruh ilçesinin FP'li Belediye Başkanı Abdulhamit Nas, Hizbullah operasyonu çerçevesinde tutuklandı.

FP'li belediye başkanı tutuklandı
Siirt'in Eruh ilçesinin FP'li Belediye Başkanı Abdulhamit Nas, Hizbullah'la bağlantısı olduğu iddiasıyla tutuklandı.
Siirt'te sürdürülen operasyonlarda, 22 Ocak 2000'de polis tarafından Eruh ilçesinin Şırnak Caddesi'ndeki evinden gözaltına alınan Belediye Başkanı Nas, Siirt Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusundan sonra önceki gece geç saatlerde Cumhuriyet Başsavcılığı'na çıkarıldı. Savcılıkça ifadesi alındıktan sonra nöbetçi mahkemeye sevk edilen Nas, tutuklandı.
17 tutuklama
Diyarbakır'da Hizbullah'a yönelik düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 39 kişiden 8'i, çıkarıldıkları Diyarbakır DGM'ce tutuklandı. Diyarbakır'da son 3 gün içinde düzenlenen operasyonlarda yakalanan 39 kişi, polisteki sorgulamalarından sonra önceki gece geç saatlerde DGM Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi. Bu kişilerden 8'i tutuklandı.
Mersin'de ise Hizbullah mensubu oldukları gerekçesiyle gözaltına alınan 18 kişiden 9'u tutuklandı. Tutuklananlar arasında, Tarsus'ta 2 öğretmenin öldürülmesi olayıyla ilgili Adana DGM'de görülen davada sanık avukatlığı yapan Fethi Tetik de bulunuyor.
Doğubeyazıt'ta ceset arandı
Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde, 11 Eylül 1998'de ortaya çıkarılan Hizbullah üyelerine ait sığınak ve sorgu evinde kazı yapıldı. Söz konusu evin bahçesinde, ilçe Emniyet Müdürlüğü'nce iş makineleriyle yapılan kazı ve arama çalışmasında herhangi bir bulguya rastlanmadı.
14 kişi gözaltında
Mardin'in Nusaybin ilçesinde Hizbullah ile bağlantıları bulunduğu bildirilen 14 kişi gözaltına alındı. Sanıkların, sorgulanmak üzere Mardin Emniyet Müdürlüğü'ne gönderildiği öğrenildi.
Bursa'da Hizbullah'a yönelik olarak düzenlenen operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınan 22 kişi için 3 günlük ek süre alınacağı bildirildi.
DGM'ye çıkarıldılar
Hizbullah'a yönelik operasyonlarda Adana'da yakalananlardan 8'i Adana DGM'ye çıkarıldı. Adana'da sürdürülen Hizbullah operasyonlarında gözaltına alınan 8 kişi, Adli Tıp Kurumu'nda sağlık raporları alındıktan sonra Devlet Güvenlik Mahkemesi'ne götürüldü. Gözaltında tutulan ve sayıları açıklanmayan kişilerin de, sorgulamaları tamamlandıktan sonra DGM'ye çıkarılacakları bildirildi.
Öte yandan, emniyetteki sorgulamaları dün tamamlandıktan sonra DGM'ye çıkarılan 9 kişiden 2'si tutuklanmıştı. Bu kişilerin birinin Ceyhan'ın Yakapınar beldesine bağlı bir köyde cami imamlığı yapan Muharrem Fikret, diğerinin Yılmaz Gürül olduğu öğrenildi.
www.evrensel.net