Fotoğraf: AA

Hizbullahçı Sümbül neden öldürüldü?

Malki cinayeti davasından yargılanan Mehmet Sümbül'ün, Hizbullah tarafından öldürüldüğünün ileri sürülmesi, Malki cinayetindeki ilişkiler yumağını tekrar gündeme getirdi.

Hizbullahçı Sümbül neden öldürüldü?
Muzaffer Özkurt
Hizbullah örgütüne karşı son günlerde başlatılan operasyonlar sırasında bulunan kasetlerden birisinde, Mehmet Sümbül'ün "domuz bağı" yöntemiyle öldürüldüğü ortaya çıktı. Sümbül'ün Hizbullah tarafından öldürülmesi, Cavit Çağlar, Erol Evcil, Mehmet Ağar ve Teoman Koman'ın adının geçtiği Nesim Malki cinayetini akıllara getirdi. Hizbullahçı olarak bilinen Sümbül'ün, Susurluk'la ortaya dökülen "devlet çetesi" ilişkilerinde adı geçen Cavit Çağlar'ın rakibi Malki'nin öldürülmesine karışması, Hizbullah'ın kullanılmasının boyutlarıyla ilgili iddiaları destekliyor.
Sümbül, '80 öncesinde MHP'li katil
Mehmet Sümbül, 1980 öncesi MHP'lilerinden. Ülkücülerin yaptığı birçok eylemde yer alan Sümbül, 34 kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle 13 yıl cezaevinde kaldı. Cezaevinde yattığı sıralarda Hizbullah örgütüyle tanıştığı söylenen Sümbül, Hizbullah'ı öven kitaplar dahi yazdı. Tahliyesinin ardından Sümbül, kamuoyunun gündemine Malki cinayeti ile tekrar girdi. Sümbül, cinayeti işlemek için, Erol Evcil'den 1.5 milyon dolar aldığını kabul etti, buna rağmen bir süre tutuklu yargılandığı davadan salıverildi.
Sümbül, polise verdiği ifadede, Evcil'in cinayeti planlayan kişi olduğunu söyledi, ancak bu ifadesini mahkemede yalanladı. Serbest bırakılmasının ardından kayıplara karışan Sümbül'ün, son Hizbullah operasyonları sırasında ele geçen kasetlerden "domuz bağı" yöntemiyle öldürüldüğü ortaya çıktı. Öldürülme sebebi olarak ise, "Sümbül'ün 1.5 milyon doları Hizbullah'a teslim etmediği" basında yer aldı.
Çağlar'ın da adı geçiyor
Bu yeni gelişmeler Mehmet Sümbül'ün Malki cinayetiyle ilgili verdiği ifadedeki şu sözleri gündeme getirdi: "Bu Malki'nin öldürülmesinden iki ay sonraydı zannederim. Şükrü Elverdi yanımdaki koltuğa geldi oturdu. 'Sana ilginç bir şey anlatayım' dedi. 'Ben ve Evcil, geçen gün Çağlar'ın sanayideki fabrikasına gittik. Cavit ile Erol görüştüler. Ayrıldığımızda Cavit yanıma gelerek elimi sıktı. Dedi ki: Bu olayın böyle bitmesini biz de istemezdik. Dik başlılığının kurbanı oldu' dedi."
Çağlar-Malki ortaklığı
Çağlar, tüm bu iddiaları yalanlarken Malki ile iplik ticareti dışında hiçbir ilişkisi olmadığını söylüyordu. Ancak Çağlar ve Malki arasında 1982'ye kadar giden bir ortaklık olduğu ortaya çıktı. Cinayet ile ilgili olarak ifade veren bir şoför, Nesim Malki öldürüldüğünde, Malki'nin aracısı ve iş takipçisi Mustafa Kefeli ile Çağlar'ın da aralarında bulunduğu bir grubun toplantı yaptığını belirtti.
Sümbül'ün cinayet davası ile ilgili olarak ismini ortaya attığı Cavit Çağlar, muazzam bir servetin sahibi ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e yakınlığıyla tanınıyor. Yasaklı olduğu dönemde bile Demirel'in yanından ayrılmayan Çağlar, Demirel'in finansörü olarak da biliniyor. Öldürülen tefeci Nesim Malki ile birlikte iplik piyasasını elinde tutan Çağlar'ın genç yaşına rağmen, bu kadar büyük serveti elinde bulundurması ise "şaibeli" olarak yorumlanıyor. Demirel'e yakınlığının ötesinde devlet içinde bilhassa "terörle mücadele"de kilit konumda olan kişileri, holdinglerinin yönetimine almasıyla da bilinen Çağlar'ın çeşitli NATO ülkelerinde ortaya çıkan kontrgerillanın kasası işadamlarıyla benzer özellikleri dikkat çekiyor.
PKK'ye karşı koyan Hizbullah
Bu ilişkiler yumağında yer alan bir diğer isim ise MİT eski Müsteşarı ve Emekli Orgeneral Teoman Koman. "Karanlık işlerde adı geçen General Veli Küçük'ü koruyan Jandarma Genel Komutanı" olarak ünlenen Teoman Koman, devletin 750 trilyon lirasının hortumlandığı ve Cavit Çağlar'ın sahibi olduğu İnterbank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı'ydı. İnterbank olayında adı dolandırıcılık olaylarına karıştığı gerekçesiyle 5 yıl hapsi istendi. Bu olayın ardından Çağlar'la "görünürde" yolları ayrılan Koman'ın, geçmişte Hizbullah ile ilgili yaptığı tanımlama akıllara geliyor. Mehmet Sümbül ve Cavit Çağlar arasında nasıl bir ilişki olabileceği fikrini veren Koman'ın Hizbullah tanımlaması şöyle: "Hangi Hizbullah? Bir İran'daki Hizbullah vardır. Bir de PKK'nın baskınlarına karşı kendini koruyan masum vatandaşların kurduğu bir düzen." Koman, bugün ise bu açıklamalarını yalanlıyor. Fakat, Koman'ın patronu Cavit Çağlar'ın ve yakın arkadaşı Erol Evcil'in, rakipleri Malki'yi öldürtmesi için bu "masum vatandaşları" kullanıp kullanmadığının cevabı verilemiyor.
'Dayımı devlet kaçırdı'
Mehmet Sümbül'ün yeğeni Zeki Işıklı'nın Sümbül'e benzetilen bir cesedi teşhis etmeye gittikleri sırada yaptığı açıklamalar ise oldukça ilginç. Bu açıklamada Işıklı, "Dayımın akıbetinin ne olduğunu öğrenmek için bir aydır uğraşıyoruz. Ancak hiçbir haber alamadık. Mehmet Sümbül'ü devletle ilişkisi olmayan hiç kimse kaçırmaya cesaret edemez. MİT, JİTEM ya da polis tarafından kaçırıldığına, yani dayımı devletin kaçırdığına inanıyoruz" dedi.
www.evrensel.net