28 Ocak 2000 03:00

Ekvador'da Noboa işbaşında

Ekvador Genelkurmayı ve ABD tarafından ülkenin başına geçirilen Gustavo Noboa, törenle görevine başladı.

Paylaş
Ekvador'da Noboa işbaşında
Ekvador'un yeni Devlet Başkanı Gustavo Noboa, düzenlenen bir resmi törenle görevine başladı. ABD ve Genelkurmay'ın desteğiyle ülkenin başına geçen 62 yaşındaki Noboa, "yeni bir ülke yaratmak için birlikte çalışma" çağrısı yaptı. Son üç yıl içindeki beşinci devlet başkanı olan Noboa, kongrenin "tam desteği" olmadan ülkeyi yönetmesinin "imkânsız" olacağını söyledi.
Ekvadorlu işçi, emekçi ve yerlilerin, eski Devlet Başkanı Jamil Mahuad'a yönelik protestoları, geçtiğimiz cuma günü bir ayaklanmaya dönüşmüş ve ordudan bazı subayların da desteğiyle, ülke yönetimi halkçı bir konsey tarafından üstlenilmişti. Ancak ABD emperyalizmi ve Genelkurmay'ın devreye girmesiyle birlikte bu konsey dağıtılarak, Mahuad'ın yardımcısı Noboa iktidar koltuğuna geçirildi.
Dolarsever
Noboa, önceki günkü törende, ABD Doları'nı ülkenin resmi para birimi yapmak gibi IMF politikalarını aynen devam ettireceğini yineledi. Ülkenin mali politikasını tamamen ABD'nin ellerine teslim etmeyi planlayan Noboa, bir yandan da "vatansever" nutuklar attı. Yeni devlet başkanı, kongre üyelerine, "Ekvador'un acı gerçeklerini görmeniz için vatansever yanınıza hitap ediyorum" diye seslendi.
Noboa'nın ilk icraatı, Ekvador Merkez Bankası'nın başına Modesto Correa'yı getirmek oldu. Correa'nın, dolarizasyon planının en ateşli savunucularından biri olduğu belirtiliyor.
Vargas 'diyalog' dedi
Öte yandan, halk ayaklanmasında rol oynayan örgütlerden Ekvador Yerli Ulusları Konfederasyonu (CONAIE)'nun Başkanı Antonio Vargas, hükümetle "diyalog" istedi. Sosyal demokrat bir lider olarak tanınan Vargas, altı ay boyunca eyleme geçmeyeceklerini, ancak bu tarihe kadar hükümet yolsuzluk ve yoksulluğu önleyemezse yeniden ayağa kalkacaklarını söyledi. Vargas, ayaklanmanın sona ermesi ile ilgili görüşlerini de şu sözlerle ifade etti: "Generaller ve amirallerden oluşan hain bir klik bize ihanet etti. Ama mücadelemiz bitmiş değil. Yeniden harekete geçersek daha farklı olacak."
Yerli Parlamentosu toplanıyor
Bu arada, Ekvador nüfusunun üçte birini oluşturan yerli halkları temsil eden çatı örgütü olan Yerli Parlamentosu, bu hafta bir toplantı yapacak. Toplantıda, ayaklanmadan alınacak derslerin tartışılacağı ve yerlilerin taleplerini hükümete iletme noktasında bir program belirleneceği öğrenildi. Bazı yerli gruplarının, devlete karşı silahlanmayı önerebileceği bildiriliyor.
Mahuad'dan orduya suçlama
Ayaklanmayla devrilen eski Devlet Başkanı Mahuad ise, ilginç açıklamalarda bulundu. Ayaklanma sonrası subayların da devreye girmesiyle yaşanan gelişmelerin gelecek için "korkunç bir örnek" oluşturduğunu söyleyen Mahuad, "Demokrasiyi kaybettik. Birçok sorun ekildi ve bu sorunlar gelecekte daha da büyüyecek" diye konuştu.
ABD'nin gözden çıkarmak zorunda kaldığı Mahuad, ordunun, yerli eylemlerini kendisine kalkan ve gerekçe olarak kullanarak askeri darbe gerçekleştirdiğini söyledi. Ordunun "daha da ileri gideceğini" savunan devrik lider, "Kongreyi de kapatabilirler" dedi.
Jamil Mahuad, Genelkurmay'ın bu tavrını da, Peru ile 1998'de imzalanan barış anlaşmasının ardından, askeri harcamaların kesilmesine bağladı. Mahuad, "Anlaşma sonucunda askeri bütçe küçültülmüştü" diye konuştu.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Her taşın altından Elf çıkıyor

SONRAKİ HABER

Kırşehir’de AKP’liler MHP’li adayın kardeşine saldırdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa