17 Ağustos 2011 11:24

Termik santrale karşı çadır nöbeti

Sinop Gerze’nin Yaykıl köyünde kurulmak istenen termik santral için termikçi şirketin sondaaj çalışması için geleceğini haber alan köylüler, bir haftadır köyün girişinde nöbet tutuyor.Yeşil Gerze Platformu (YEGEP) çatısında örgütlenen köylüler, termikçi şirketin sondaj ç

Termik santrale karşı çadır nöbeti

Paylaş

Yeşil Gerze Platformu (YEGEP) çatısında örgütlenen köylüler, termikçi şirketin sondaj çalışması yapacağı duyumu alınca toplanarak durum değerlendirmesi yaptı. Toplantıda termikçi şirketin bu yasadışı girişimini fiilen engellemesinin çevreyi koruma hakkı ve görevi olduğu şeklinde değerlendirildi. Termik santral yapılmak istenen Yaykıl köyünde çevreye sondaj  yapmaya gelen olup olmadığını gözlemlemek için bir çadır kurularak burada nöbet  tutulmasına başlandı. Çadırda bekleyenler yalnız bırakılmadı, sık sık guruplar halinde çadır ziyaret edildi.

14 Ağustos Pazar günü çadırın kurulacağı alanda bir iftar yemeği ve şenlik düzenlendi. Yaklaşık beş yüz civarında Gerze ve Sinop’lu  nun katıldığı etkinlikte Yaykıl köylüleri tarafından bir iftar yemeği  ikram edildi. İftar yemeği ardından meydana kurulan sahnede söz alan YEGEP dönem sözcüsü Şengül Şahin “Biz termik santral karşıtı mücadelemizde son derece ciddiyiz, bu mücadelede ölmek var dönmek yok termikçi şirket defolsun gitsin” şeklinde kısa bir konuşma yaptı.

‘ÖLMEK VAR DÖNMEK YOK KARARLIYIZ’

Görüşlerini aldığımız Yaykıl köylülerinden Recep Şaşkın; Diyaliz hastası olmasına rağmen çadırda sürekli nöbette olduğunu belirterek “Bu mücadelede ölmek var dönmek yok bu kararlılığımızı dosta düşmana göstereceğiz’’dedi.  
Cengiz Oğuz ise yapılması düşünülen devasa termik santralin Sinop coğrafyasını deniziyle beraber yaşanmaz hale getireceğini vurgulayarak “Türkiye’nin yediği balığın yaklaşık yüzde 40’ının bu coğrafyada yakalanıyor, termik santral ise denizin bu bölümünü balıklar için yaşanmaz hale getirerek telafisi mümkün olmayacak zarar verecek” diye konuştu.
Tüm Sinopluların el ele vererek mücadeleyi kazanacağına inandığını söyleyen İbrahim Çor “Termikçi şirket kendi tatlı kârları için buraları yok etmeyi göze alıyor ama biz buna asla izin vermeyeceğiz’’dedi.

Konuşmalardan sonra  Laz Marks sahne alarak gösterisini yaptı. Samsun Atakum Belediyesi Tiyatro topluluğunun gösterisi sonrası da Gerze Gurup Ezgi’ konseriyle katılımcıları coşturdu.

‘TERMİKÇİ BURAYA SANTRAL KURAMAZ’

15 Ağustos   Pazartesi günü  Başta Yaykıl köylüleri olmak üzere sabah  09 00’da yaklaşık bin kişi civarında  Sinoplu yine  Yaykıl köyüne gelerek fiilen mücadeleye katılmak ta kararlı olduklarını gösterdiler. Kadınlar ellerinde sopaları ile erkekler sakin ve kararlı duruşları yaşadığı çevreye sahip çıkma hakkı ve görevini yerine getirmekte kararlılıklarını sergilediler.
Ellerinde sopalarıyla beklerken gazetemize konuşan kadınlardan Semra  teyze, “Çanakkale nasıl geçilemediyse buraya da santral kurulamayacağın göstereceğiz. Termikçi şirket hiç boşuna heveslenmesin’’ diye konuştu.
Fikriye teyze ise Kendi Karadenizli şivesiyle “Buraya termik santrali yapamazlar uşağum’’ dedi.

Saat 12 00’yi geçmesine rağmen şirketten bir gelen giden olmadığı görülmesi üzerine YEGEP dönem sözcüsü Şengül Şahin şirket  yöneticilerinin kararlı tutumum karşısında gelmekten vazgeçtiğini düşündüklerini  belirterek “Ama yarın  veya başka bir gün gelmeye kalkacakları olasılığı nedeniyle  burada nöbet beklemeye devam edeceğiz” dedi. Tüm Sinop’lulara teşekkür eden Şahin, yeniden bir duyum alınırsa yine daha büyük kalabalık halinde  geleceklerini dile getirdi. (Sinop/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Günaydın Sayın Bakan!

SONRAKİ HABER

Saadet Partisi, 277 belediye başkan adayını açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa