'Cep'te sabit ücrete tepki

Tüketiciler Derneği (TÜDER) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başaran, cep telefonu abonelerinden her ay "sabit ücret" adı altında...

'Cep'te sabit ücrete tepki
Tüketiciler Derneği (TÜDER) Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Engin Başaran, cep telefonu abonelerinden her ay "sabit ücret" adı altında karşılıksız para alındığını belirterek, ''Bu uygulamayı protesto etmek için 1 Şubat'ta cep telefonlarımızı kapatacağız'' dedi.
Engin Başaran, yaptığı açıklamada, kampanya başlatacaklarını belirterek, "Turkcell ve Telsim'in abonelerinden aldıkları sabit ücretin karşılıksız" olduğunu kaydetti. Başaran, Turkcell'in her ay ekonomik grup abonelerinden 1 milyon 627 bin 826, standart gruptan 2 milyon 543 bin 478, profesyonel gruptan ise 10 milyon 173 bin 913 lira, Telsim'in ise ekonomik gruptan 2 milyon, standart gruptan 2.5 milyon, profesyonel gruptan da 7 milyon 250 bin lira sabit ücret aldığını kaydetti.
Devletin de cep telefonu abonelerinden yılda bir kez olmak üzere eğitime katkı payı, özel iletişim vergisi, Telsiz Genel Müdürlüğü ruhsat ücreti, özel işlem vergisi adı altında vergiler aldığını belirten Başaran, "Firmalar, sabit ücret adı altında aldıkları ücret karşılığı hiçbir hizmet vermezken, devlet de yüzde 25 deprem vergisiyle bu haksızlığa ortak olmaktadır" dedi. Başaran, tüketiciden bir haraç gibi alınan sabit ücreti anlamadıklarını ve bu uygulamayı şiddetle protesto ettiklerini ifade ederek, "Cep telefonu kullanan tüm tüketicileri, bu uygulamaya duyarsız kalmamaya ve 1 Şubat'ta cep telefonlarını kapatmaya çağırıyoruz" diye konuştu. Başaran, standart gruptaki bir abonenin ocak ayında 5 milyon liralık görüşme ve sabit ücret için 9 milyon 447 bin 828 lira vergi olmak üzere, toplam 14 milyon 447 bin 826 liralık fatura ödemek zorunda kalacağını belirterek, "Turkcell ve Telsim bu konuda bir düzenlemeye gitmezse yasal yollara başvuracağız" dedi.
www.evrensel.net