Adana'da cesetlerin

   kime ait olduğu araştırılıyor

Adana'da cesetlerin
     kime ait olduğu araştırılıyor
Hizbullah tarafından öldürülen ve cesetleri İçel'in Tarsus ilçesindeki kazılarda çıkartılan 7 ve Adana'da çıkartılan bir kişiden kimlikleri belirlenenler, ailelerine teslim edilmeye başlandı. Birçok ilde de Hizbullah'a yönelik operasyonlar devam ediyor, çok sayıda kişi gözaltında. "Mezar ev" arama çalışmaları da sürüyor. Konya'nın Alaşehir ilçesindeki ev baskınında bir kişi öldürüldü.
Adana Adli Tıp Kurumu'nda bulunan cesetlerden, 22 Mart 1999'da kaçırılan Tarsus'un Mithatpaşa Mahallesi'ndeki Benlizade Camii İmamı Ahmet Aydın, ailesi tarafından alınarak Kösebağcı köyünde toprağa verilmek üzere götürüldü.
Şakirpaşa Mahallesi'nde cesedi önceki gün çıkartılan, ancak tanınmayacak ölçüde bozulduğu için teşhisi yapılamayan Ramazan Gümüş'ün ve Adana'dan kaçırıldığı belirlenen Erhan Terzioğlu'nun yakınlarının da bekleyişi sürüyor.
Adli Tıp Kurumu'nda bulunan cesetlerin, Emniyet Müdürlüğü Foto Film Şube Müdürlüğü'nce görüntülendiği belirtilirken, kimliği belirlenemeyen cesetlere DNA testi yapılabilmesi için doku örnekleri alındığı öğrenildi. Doku örneklerinin, İstanbul Adli Tıp Kurumu'na gönderileceğini belirten yetkililer, kayıp yakınlarından yine istanbul'da alınacak kan örnekleriyle tahlil sonuçlarının karşılaştırılacağını ifade ettiler.
Bir kişi öldürüldü
Konya Valisi Ahmet Kayhan, Akşehir ilçesinde Hizbullah'a yönelik operasyonlar sırasında, İBDA-C mensubu olduğu gerekçesiyle bir kişinin evine düzenlenen baskında bir kişinin öldürüldüğünü söyledi. Kayhan, operasyonlar sırasında gözaltına alınan 18 kişi arasında kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların da bulunduğunu belirterek, şimdilik kimlik açıklaması yapmadıklarını kaydetti.
İskenderun'da 12 gözaltı
Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Hizbullah'a yönelik olarak kent merkezindeki 4 ev ve bir işyerine operasyon düzenlendi. Operasyonlarda, biri kadın 12 kişi yakalanarak gözaltına alındı.
Bursa'da operasyon
Hizbullah'a yönelik Bursa'da yürütülen operasyonlar çerçevesinde 3 kişi daha gözaltına alındı. Hafta sonu yapılan operasyonlar sırasında gözaltına alınan 22 kişinin sorgulaması halen Bursa Emniyet Müdürlüğü'nün Fomara'daki binasında devam ediyor. Bursa ve ilçelerinde olası bir "mezar ev" ihtimaline karşın, Terörle Mücadele Şubesi'ne bağlı ekiplerin Uludağ yolu, Yavuz Selim ve Hacıvat Mahallelerinde çalışma yaptığı öğrenildi.
Antalya Savcılık sorgusu
Hizbullah operasyonu çerçevesinde Antalya'da gözaltına alınan 27 kişi, polisteki sorgularının tamamlanmasının ardından dün adliyeye çıkarıldı. Sağlık kontrolünden de geçirildikten sonra adliyeye getirilen 2'si kadın 27 kişinin ifadelerinin Cumhuriyet Savcısı Cafer Tüfekçi tarafından alınmasına başlandı.
Mersin'de 50 gözaltı
Hizbullah'a yönelik yurt genelinde sürdürülen operasyonlar kapsamında, Mersin'de de 50 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Emniyet yetkililerinden alınan bilgiye göre, Akdeniz bölge sorumlusu Mehmet Emin Ekici'nin, İçel Emniyet Müdürlüğü'ndeki sorgusu sürüyor.
Mehmet Emin Ekici'nin ifadesi doğrultusunda, önceki akşamdan bu yana sürdürülen operasyonlarda, Hizbullah'la bağlantısı olduğu belirlenen 50 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.
Batman'da 52 kayıp
Batman'da, terör örgütü Hizbullah'a yönelik operasyonlarda 5 kişi daha gözaltına alındı. Emniyet Müdürü Muzaffer Erkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, operasyonlardan gözaltına alınanların sayısının 16'ya yükseldiğini söyledi.
Erkan, geçen hafta örgütle bağlantıları bulundukları gerekçesiyle gözaltına alınan 11 sanıktan Seyithan Kavak, Ahmet Tunç ve Emin Tunç'un çıkarıldıkları adli mercilerce tutuklandığını kaydetti. Emniyet Müdürü Erkan, 1991 yılından beri il genelinde kayıp olan 52 kişiden 20'sinin Hizbullah terör örgütü tarafından kaçırılmış olabileceğini söyledi.
www.evrensel.net