Hükümet özelleştirmede atağa kalkacak

Devlet Bakanı Önal, özelleştirme programında yaşanan gecikmelerin 2000 yılında telafi edileceğini açıkladı.

Hükümet özelleştirmede atağa kalkacak
Devlet Bakanı Recep Önal, özelleştirme programında yaşanan gecikmelerin 2000 yılında büyük ölçüde giderilmesinin planlandığını bildirdi. Önal, FP İstanbul Milletvekili Ali Coşkun'un hükümetin özelleştirme programına ilişkin yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, özelleştirme progamına alınan KİT'lerden birçoğunun hâlâ kamuda yer aldığını ifade etti. Önal, bu gecikmenin giderilerek, 2000'de 7.6 milyar dolarlık özelleştirme yapılmasının planlandığını belirtti.
Satılacaklar listesi
Önal'ın açıkladığı özelleştirme listesinde en büyük ve en kârlı KİT'ler yer alıyor. Liste şöyle:
GSM lisanslarının ve Türk Telekom'un yüzde 20'sinin satışı,
Elektrik dağıtımı ve enerji santrallerinin işletme hakkı devri,
KİT'ler: THY, TÜPRAŞ, POAŞ, PETKİM, İSDEMİR, TUGSAŞ, Deniz Nakliyat, Asil Çelik, TURBAN, Sümer Holding, TAKSAN, TÜMOSAN, İGSAŞ, SEKA, KBİ, TZDK.
Kamu bankaları da sırada
Bakan Önal, kamu bankalarının da özelleştirilmek amacı ile yeniden yapılandırılacağını belirterek, Emlak Bankası'nın özelleştirmeye hazırlık amacıyla öncelikle bir rehabilitasyon ve geçiş sürecine tabi tutularak mali yapısında iyileşme sağlanmasından sonra alınacak karara göre özelleştirilmesine başlanabileceğini söyledi.
Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nın aktif büyüklükleri ve üstlendikleri görevler dikkate alındığında mevcut büyüklükleri ile özelleştirilmelerinin mümkün olmadığını ifade eden Önal, bunların da öncelikle iyileştirilmesi ve özerkleştirilmelerinden sonra özelleştirilebileceğini kaydetti.
www.evrensel.net