Haraç mezat satış

İsviçre'nin Davos kentinde yapılacak Dünya Ekonomik Forumu toplantısına bu yıl Türkiye başbakan düzeyinde temsil edilecek.

Haraç mezat satış
Her yıl İsviçre'nin kayak merkezi Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF)'nun yıllık toplantıları, 27 Ocak-1 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Özel gündemli toplantılarda hükümet yabancı yatırımcıları Türkiye'ye çekmek için tam bir pazarlama faaliyeti sürdürüyor. Toplantılarda yabancı sermayeye yeni teşvikler ve kolaylıkların sağlanacağını anlatan hükümet, uluslararası tahkimin geriye doğru işletilmesini öngören yasa tasarısının da Meclis'ten geçtiği müjdesini Davos'ta yabancı sermayeye verecek.
Dünyanın en büyük tekellerinin temsilcileri ile gelişmiş ülkelerin yetkililerinin katıldığı ve kapalı kapılar ardından o yıl hangi ülkelere nasıl politikalar uygulanacağının belirlendiği Davos toplantılarına kısa bir süre kala hükümet de hazırlıklarını sürdürüyor. WEF'in açılış toplantısına katılacak olan Başbakan Ecevit, çantasında yabancı sermayeye türlü güvenceler veren ve uluslararası tahkimi içeren bir programla Davos'a gidiyor. Nitekim Ecevit uluslararası tahkimin geriye doğru da işlemesini içeren yasa tasarısının Meclis'ten geçirilerek Davos'a gidilmesi gerektiğini söylemiş ve Meclis 11 saat çalışarak bu tasarıyı yasalaştırmıştı.
Pazarlama toplantısı
Ecevit konuşmasının ardından Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel tarafından verilecek yemeğe katılacak. Başbakan Ecevit'in konuşma yapacağı yemek tam bir pazarlama faaliyeti olarak organize edildi. Çok sayıda yerli ve yabancı işadamının katılması beklenen yemekte, Dışişleri Bakanlığı, Hazine ve Merkez Bankası tarafından hazırlanan ve yabancı yatırımcılara Türkiye'de sağlanan kolaylıklar, teşvikler ile uluslararası tahkimin de yer aldığı bilgileri içeren İngilizce hazırlanan kitap dağıtılacak.
"Yeni Başlangıçlar ve Bir Farklılık Yaratmak" adını taşıyan Davos toplantılarına çok sayıda devlet başkanı, başbakan, bakan, kamu görevlileri, işadamları, bilim adamları ve gazeteci katılacak.
Davos toplantılarına, Başbakan Bülent Ecevit'in yanı sıra Dışişleri Bakanı İsmail Cem, Hazine Müsteşarı Selçuk Demiralp ve Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel de katılacak.
Davos'ta yapılan toplantıların iki yönü bulunuyor. Birincisi bilim adamlarından gazetecilere kadar geniş bir kesimin katıldığı ve bütün dünyaya duyurulan bölümü. Ancak toplantıların asıl hedefinin belirlendiği bölüm, kapalı kapılar ardında süren müzakerelerde belirleniyor. Bu müzakerelerde yabancı sermaye temsilcileri ülkelerin kendilerine sundukları olanakları değerlendiriyorlar.
Bu yılki toplantıya Türkiye'nin başbakan düzeyinde çağrılması ve yabancı sermaye temsilcilerine yönelik çeşitli toplantıların organize edilmesi, Davos'taki tekellerin masasında bu yıl Türkiye'nin bulunduğunu gösteriyor.
www.evrensel.net