24 Ocak 2000 22:00

Melih Gökçek'in adamlarına soruşturma

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yönetimindeki EGO Genel Müdürlüğü'nün, ramazan dolayısıyla çalışanlarına yaptığı yiyecek yardımlarının...

Paylaş
Melih Gökçek'in adamlarına soruşturma
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek yönetimindeki EGO Genel Müdürlüğü'nün, ramazan dolayısıyla çalışanlarına yaptığı yiyecek yardımlarının alımında Fazilet Partili olarak bilinen şirketleri seçmesi soruşturma konusu oldu. Ankara Valiliği, gazetemizin 19 Aralık 1999 tarihli sayısında yer alan "Gökçek'ten FP'li Şirketlere Ramazan Kıyağı" başlıklı haberimizi kaynak göstererek, dönemin EGO Genel Müdürü Mücahit Yanılmaz ile EGO Genel Müdürlüğü İdare Encümeni üyeleri hakkında soruşturma açtı. Soruşturmaya, "yardım malzemelerinin ihale yapılmadan alınması" gerekçe gösterildi.
Davetiye ile haber verildi
EGO Genel Müdürlüğü İdare Encümeni'nin 7 Aralık 1999 tarihli kararı doğrultusunda EGO çalışanlarına, yiyecek yardımı yapıldı.
Bu yardımlarım alımı, FP'li olarak bilinen Beğendik, Karadeniz Gıda, Nazar AŞ, Şeref Gıda, Erpa Gıda ve Özhak Gıda'dan sağlandı. Ayrıca FP'li olarak bilinmeyen Karahancı Gıda da bu firmalar arasında yer aldı. Yaklaşık 5000 kişinin çalıştığı EGO'nun, bu firmalara yardımların alımı karşılığında toplam 300 milyar liraya yakın para verdiği öğrenildi.
İdare Encümeni bu yardımların alımını, "alım satım yönetmeliğinin 4/b maddesi uyarınca ilan verilmeksizin davetiye usulü ile" sağladı.
ÖNCEKİ HABER

Karanlıkta bırakılan

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa