24 Ocak 2000 03:00

Şimdi de zabıtalar Gökçek'in hedefi

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in hedefinde şimdi de zabıtalar var. Belediye Meclisi, zabıtaların fazla mesailerini belirlemeyi erteledi.

Paylaş
Şimdi de zabıtalar Gökçek'in hedefi
Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı İ. Melih Gökçek'in hedefinde şimdi de zabıtalar var.
Her yıl genel bütçede tavan ve taban ücreti belirlenen zabıtaların fazla mesailerini belirleyecek olan Büyükşehir Belediye Meclisi, Gökçek'in girişimleriyle belirlemeyi erteledi. Gökçek'in toplantıda, Tüm Bel-Sen tarafından dava açıldığını söyleyerek, dava bitene kadar fazla mesailerin belirlenmemesi gerektiğini belirttiği ve kararın da bu doğrultuda çıktığı ifade edildi.
Gökçek'in sözünü ettiği davanın geçen yıl 300 kadar zabıta tarafından verilen dilekçeler ve suç duyurusu olduğu öğrenildi. Belediye Zabıta Yönetmeliği'nin 4'üncü maddesinde, "Belediye zabıta personelinin çalışma saatleri, hafta tatilleri, sürekliliği sağlayacak şekilde ve 48 saati geçmemek üzere, ilgililer tarafından belirlenir" denmesine rağmen 53 saate kadar çalıştırılmalarına tepki gösteren zabıtalar, Zabıta Müdürlüğü'ne dilekçe vererek, haksızlığın giderilmesini istediler. Haksızlığın giderilmemesi ve herhangi bir işlemin yapılmaması üzerine zabıtalar bu kez, 6 Eylül 1999 tarihinde Melih Gökçek hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundular.
Gökçek, yasal olmayan bir şekilde zabıtaların fazla çalıştırılması haksızlığını düzeltmek yerine zabıtaları cezalandırma yolunu tercih etti. Gökçek, zabıtaların çalışma saatini düşürmediği gibi 48 saate kadar olan fazla çalışmanın ücretinin belirlenmesini de erteledi.
Tüm Bel-Sen Ankara Şubesi ise bu ertelemenin tüm belediyelerde çalışan zabıtaların mağduriyetine yol açtığı değerlendirmesini yaptı. Şube Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, Gökçek'in bu haksız bilgilendirme ve keyfi tutumunun sadece zabıtalarla sınırlı olmadığı, EGO'da benzeri uygulamaların yer aldığı ifade edildi. Zabıtaların yaşadığı haksızlığı bir mektupla Belediye Meclisi üyelerine de bildiren Tüm Bel-Sen Ankara Şubesi, üyelerin söz konusu haksızlığı düzeltmelerini istedi.
ÖNCEKİ HABER

'Taşeronlaştırmaya karşı

SONRAKİ HABER

Esenyurtlu kadınlar talepleriyle 1 Mayıs’ta alanda olacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa