FP davasında sona doğru

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, Fazilet Partisi'nin kapatılması istemiyle açtığı dava, FP'nin 25 Ocak'taki sözlü açıklamalarıyla karar aşamasına girecek.

FP davasında sona doğru
Fazilet Partisi'nin kapatılması istemiyle açılan davada sona yaklaşılıyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş'ın, 7 Mayıs 1999 tarihinde, "FP'nin, kapatılan RP'nin devamı olduğu" ve "laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle açtığı dava, FP'nin 25 Ocak'ta Anayasa Mahkemesi'nde sözlü açıklamalarda bulunmasıyla birlikte karar aşamasına girecek.
FP'nin sözlü açıklama hazırlıklarını yürüten hukukçularından Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, İstanbul Milletvekili Mehmet Ali Şahin, Trabzon Milletvekili Şeref Malkoç ve Kahramanmaraş Milletvekili Mustafa Kamalak çalışmalarını tamamladı.
Kavakçı'nın davranışı bireysel
Belirlenen argümanların Anayasa Mahkemesi'nde, Cemil Çiçek tarafından dile getirilmesi bekleniyor. Sözlü açıklamada, davayı açan Başsavcı Vural Savaş'ın iddialarını çürütmeye çalışılacak. Savaş'ın, kapatma gerekçeleri arasında saydığı "partinin başörtüsü eylemlerine destek verdiği" iddialarına, "konunun insan hakları meselesi" olduğu teziyle karşılık verilecek. FP'den İstanbul milletvekili seçilen ve başörtüsü ile TBMM Genel Kurulu'na girerek yemin etmek isteyen Merve Sefa Kavakçı'nın davranışı ise "bireysel" olarak nitelendirilecek ve hareketin partiyi "bağlamadığı" savunulacak. Sözlü savunma kapsamında, "RP'nin kapatılmasıyla bağımsız kalan milletvekillerinin FP'ye geçtiği, bunun da FP'nin RP'nin devamı olduğunu gösterdiği" iddiası ise "Bu milletvekilleri, ANAP ya da DYP'ye geçseydi, bu partiler hakkında da RP'nin devamı savıyla dava mı açılacaktı?" teziyle yanıt verilecek.
Sözlü açıklamanın sonrasında Anayasa Mahkemesi Raportörü, raporunu hazırlayacak ve rapor üzerinden Anayasa Mahkemesi Heyeti, Ahmet Necdet Sezer'in başkanlığında davayı görüşmeye başlayacak. Anayasa Mahkemesi, toplantılarda, Vural Savaş'ın esas hakkındaki savunmasında dile getirdiği, Siyasi Partiler Yasası'nın değiştirilen ve "parti kapatmayı zorlaştıran" 103. maddesinin ikinci fıkrasının Anayasa'ya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali istemini de karara bağlayacak.
www.evrensel.net