Öğretmenlere 'zorunlu hizmet' müjdesi

Milli Eğitim Bakanlığı, 1995'ten önce göreve başlayan, ancak zorunlu hizmetini tamamlamamış öğretmenlerin, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılmasını planlıyor.

Öğretmenlere 'zorunlu hizmet' müjdesi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 1995'ten önce göreve başlayan ancak henüz zorunlu hizmetini tamamlamamış öğretmenlerin, zorunlu bölge hizmetinin kaldırılmasını planlıyor. Alınan bilgiye göre, MEB, "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul ve Kurum Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği"ni, yakında uygulamaya başlayacağı "Norm Kadro" sistemi doğrultusunda değiştirecek.
Milat 1995
Bu kapsamda, değiştirilecek yönetmelikte, 1995 yılından önce göreve başlayan ancak henüz zorunlu bölge hizmetini yapmamış öğretmenlerin, bu hizmeti yapma koşulunun kaldırılması öngörülüyor. MEB, ayrıca, zorunlu hizmet yapılan illerde de değişiklik yapmayı planlıyor. Kalkınmada öncelikli iller arasında yer alan, ancak öğretmen ihtiyacı bulunmayan Kırşehir, Konya, Kayseri, Gaziantep gibi bazı iller yönetmelikten çıkarılacak. Yönetmelikte, "eş durumu" ile ilgili maddenin de değiştirilmesi öngörülüyor.
'Norm Kadro' sistemi
Bu arada, "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul ve Kurumların Yönetici ve Öğretmenlerinin Norm Kadrolarına İlişkin Yönetmelik" gereğince yapılan çalışmalar ise son aşamaya geldi. MEB yetkilileri, "öğretmen yığılmalarının önlenmesi" ve "okullara ihtiyaçları dışında öğretmen atanmaması" esasını getiren yönetmelikle ilgili çalışmanın son aşamaya geldiğini bildirdiler. Norm kadro ile ilgili yönetmelik gereğince, nüfusu 30 binden az olan her il ve ilçe merkezinde 1 eğitim bölgesi, büyükşehir statüsündeki illerde ve merkez ilçelerde en fazla 7, diğer yerlerde ise en fazla 5 eğitim bölgesi oluşturuluyor.
Neler kıstas alınacak?
Eğitim bölgesi oluşturulurken, okulların birbirine coğrafi yakınlığı, ulaşım imkânları ve altyapısı dikkate alınıyor. Daha sonra o eğitim bölgesi içindeki okulların öğrenci ve öğretmen sayıları ile ders yükü belirleniyor. Eğitim bölgesindeki okulların gereksinim duyduğu öğretmen sayısı, yasal olarak girecekleri ders saati ve öğrenci sayısına göre tespit ediliyor. Böylece, hangi branşlarda öğretmen fazlası olduğu ortaya çıkarılmaya çalışılıyor.
Göreve başlama tarihi...
Bir okulun "norm kadrosu"nu oluşturacak öğretmenler, o okulda görev başlayış tarihine göre belirleniyor. Örneğin bir okulda 5 matematik öğretmeni varsa okulun ihtiyacı olan öğretmen sayısı 3 ise, o okulda en son göreve başlayan 2 öğretmen, ihtiyacı olan başka okullara kaydırılıyor. Bir eğitim bölgesinde, sağlık, eş durumu veya başka bir özürü olduğu için başka okullara kaydırılamayan ihtiyaç fazlası öğretmenlerin kadrosu, o eğitim bölgesinde oluşturulan "koordinatör okul"a veriliyor.
MEB, illerden gelen norm kadro ile ilgili çalışmaları inceliyor. Bu çalışmaların onaylanmasından sonra, sistem 10 Şubat 2000 tarihinden itibaren işlemeye başlayacak. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Kar hışmını sürdürüyor
Ülkenin büyük bölümünde etkili olan kar yağışı nedeniyle 4609 köy yolu ulaşıma kapandı. Şehirlerarası karayollarında ulaşım güçlükle sağlanırken, birçok karayolunda ulaşım gerçekleştirilemiyor. Kar yağışı nedeniyle trafik kazalarında da büyük artış yaşanıyor.
Ulaşım sağlanamıyor
Kürt illerinde 4 gün önce başlayan ve devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle, çok sayıda karayolu hâlâ ulaşıma kapalı bulunuyor. Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, yoğun kar yağışı nedeniyle Diyarbakır'dan Dicle, Hani, Hazro, Lice, Kulp, Çermik ve Çüngüş ilçelerine ulaşımın sağlanamadığını belirterek, Diyarbakır-Bingöl, Midyat-Mardin, Nusaybin-Mardin, Eruh-Şırnak, Siirt-Şırnak, Cizre-Şırnak, Midyat-Mardin, Şırnak-Hakkâri karayolunun hâlâ ulaşıma kapalı olduğunu söylediler. Bölgede yer alan Diyarbakır, Batman, Mardin, Elazığ, Siirt ve Şırnak'a bağlı 4000 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.
200 yolcu mahsur kaldı
Van-Bitlis karayolunda seyreden ve Diyarbakır'a giden 40 araç, kar yağışı nedeniyle Kurtalan yakınlarında mahsur kaldı. Kurtalan Belediye Başkanı Nezir Gülcan'ın yoğun çabaları sonucu ilçeye getirilen 200 kadar yolcu, belediye binasında ağırlandı.
Tipi etkisini sürdürüyor
Doğu Anadolu Bölgesi'nde de elverişsiz kava koşulları etkisini sürdürüyor. Bölge illerinde önceki gün akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, Ağrı, Erzurum, Kars ve Ardahan'da sabaha kadar devam etti. Bu illerde önceki gece özellikle yüksek kesimlerde saatteki hızı zaman zaman 50 kilometreyi bulan tipi yüzünden bazı binalarda çatılar uçtu, hava sıcaklıklarında da ortalama 10 derecelik bir düşüş yaşandı. Kar yağışı ile köy ve mezra yolları yeniden kapandı.
Yol açma çalışmaları...
Erzurum-Artvin, Kars-Ardahan karayollarında ulaşım yeniden sağlanırken, kapalı bulunan Erzurum-Bingöl karayolu ile Ardahan-Şavşat, Karayazı-Elmalıdere, Karayazı-Göksu, Kopal Karaçoban yollarında karla mücadele çalışmalarına devam ediliyor.
Kara saplanan tren kurtarıldı
Bu arada, Sivas-Samsun seferini yaparken, elverişsiz hava koşulları yüzünden kara saplanan Zile Postası, 7 saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı. Tren, yolun açılmasının ardından hareket ederek Zile'ye ulaştı.
Orta Karadeniz mahsur
Kar yağışı yüzünden Orta Karadeniz Bölgesi'nde 609 köy yolunun ulaşıma kapandığı bildirildi. Bölgede yoğun kar yağışı özellikle Samsun'un Kavak, Havza, Vezirköprü, Asarcık ve Ayvacık, Ordu'nun Mesudiye, Gölköy, Gürgentepe, Aybastı, Çamaş ve Ulubey, Sinop'un Durağan, Boyabat, Ayancık, Erfelek, Dikmen ve Türkeli, Amasya'nın Suluova, Merzifon, Göynücek, Gümüşhacıköy ve Taşova ilçelerinde etkili oldu. Samsun'da 170, Ordu'da 182, Sinop'ta 110, Amasya'da ise 147 köy yolu ulaşıma kapandı.
Ayrıca, enerji nakil hatlarında meydana arızalar nedeniyle çok sayıda köye elektrik verilemediği ve bazı köylerde de telefon görüşmelerinin sık sık aksadığı bildirildi.Uçak seferleri iptal
Yoğun kar yağışı nedeniyle THY'nin Diyarbakır, Batman, Trabzon ve Urfa uçak seferi iptal edildi. Elverişsiz hava şartları ve kar, Ankara'da etkisini sürdürüyor. Kentte önceki gün 142 trafik kazası meydana gelirken, köy yollarının da açık tutulmasına çalışılıyor. Ankara Valisi Yahya Gür, yaptığı yazılı açıklamada, karla kapanan 73 köy yolunun ulaşıma açıldığını bildirdi.
www.evrensel.net