23 Ocak 2000 22:00

'Halkçı güçlerle birliği geliştireceğiz'

Yutrsever Cephe Sözcüsü: "Yurtsever Cephe, yurtsever ulusal birlik programının uygulanması için yeni yönetime tam destek verecektir."

Paylaş
Yurtsever Cephe Sözcüsü:
'Halkçı güçlerle birliği geliştireceğiz'
21 Ocak 2000, 23.50
Albay Lucio Gutierrez, CONAIE Başkanı Antonio Vargas ve Adalet Yüksek Mahkemesi eski Başkanı Carlos Solorzano üçlüsünden oluşan yeni hükümet ile silahlı kuvvetler komutanı arasında yapılan toplantı biraz önce sonuçlandı. Kurulan yeni yönetime silahlı kuvvetlerin de dahil olması kararlaştırıldı. Albay Gutierrez, kendisine önerilen başbakanlık görevini geri çevirerek, silahlı kuvvetlerde kalacağını açıkladı.
Bu gelişmeler, Ekvador'da birkaç günden beri şiddetlenerek süren ve bir tarafta Yurtsever Cephe'nin, diğer tarafta CONAIE ve Halk Parlamentosu'nun önderlik ettiği halk hareketinin ürünüdür. Birçok eyalette tam bir birlik içinde gerçekleşen halk hareketleri, dört yıl önce Bucaram hükümetinin düşmesi ile sonuçlanan eylemleri hatırlatıyordu.
Bugün silahlı kuvvetler içinden genç subay ve albaylardan oluşan bir kesimin desteğini de arkasına alan CONAI-E, önce parlamentoyu, ardından da yüksek mahkemeyi ele geçirdi. Bu hareket, Yurtsever Cephe içinde birleşmiş olan kitle örgütleri ve sol partiler tarafından kuvvetle desteklendi.
Halk hareketi taşrada da güçleniyor. Birçok eyaletin yönetimi, halk güçleri ya da onlar tarafından desteklenen askerlerce ele geçirildi. Buralarda yönetimin başına, halk tarafından ilerici ve devrimci şahsiyetler getirildi. Azuay eyaletinde oluşturulan yönetim içinde Cuenca papazı Alberto Luna, üniversite rektörü, Halk Cephesi'nden bir temsilci ve Toplumsal Hareket Koordinasyonu'ndan bir temsilci yer alıyor. Guyaquil bölgesinde ise, yönetimi ele geçiren Yurtsever Cephe militanları askerler tarafından destekleniyor. Buna benzer gelişmeler Esmeraldas, Carchi, Cotopaxi, Tungurahua, Sucumbios gibi eyalet ve kentlerde de yaşandı.
Ayaklanma devam ediyor. Ulusal kurtuluş yönetiminin, oligarşiden gelen saldırılara karşı ayakta durabilmesinin ve yeni hükümetin devam etmesinin yolu da buradan geçiyor.
Bu mücadelede kurbanlar da verildi. Manabi şehrinde UNE (Eğitimciler Sendikası) ve Halk Cephesi Üyesi Profesör Saltos polis kurşunlarıyla katledildi. Guyaquil kentinde eylemleri yolundan saptırmak için hareketin başına geçmeye yeltenen muz plantasyonları sahibi Alvaro Noboa'nın silahlı korumalarının açtığı ateşle Yurtsever Cephe'nin üç militanı yaralandı. Silahlı kuvvetler içindeki bölünmüşlük, halka karşı şiddetin şimdilik bu boyutlarda kalmasına neden oldu. Ordu içinde çatışan taraflar arasında barışçı bir çıkış yolu konusunda varılan anlaşma, ordunun şimdilik tam bir bölünmeye gitmesini frenliyor.
Gün boyunca yaşanan gelişmelerden zararlı çıkanlar sağcı hükümet, büyük burjuvazi ve emperyalizmdir. Oligarşi, eski başkan yardımcısıs liderliğinde anayasal bir çıkış yolu öneriyor. Beyaz Saray'dan Avrupa Birliği'ne ve Amerika Ülkeleri Örgütü'ne, Peru, Kolombiya, Şili, Bolivya ve diğerlerine kadar hepsinden aynı yönlü telkinler geliyor. Yanki emperyalizmi, "eğer Ekvador'da anayasal düzen kesintiye uğrarsa aynen Küba'ya karşı olduğu gibi ekonomik ambargo uygulanacağı" tehdidini savuruyor.
Açıktır ki ulusal ve uluslararası gericilik rahat durmayacaktır. Şimdiden yeni hükümetin meşru olmadığını ve halk kesimlerinin, özellikle de yerlilerin yönetime katılmasının hazmedemediklerini ifade ediyorlar. Çatışma daha yeni başladı ve şimdiki durum geri dönülmez değildir. Nereye kadar gidileceğine sokaktaki halk karar verecektir.
Yurtsever Cephe ve sol partiler, halk hareketi içinde yer alarak ulusal kurtuluş yönetimine destek veriyorlar. Koşullar her an değişebilir olmakla birlikte, hedef komite içinde yer almak değil, yeni hükümetin güçlenmesi ve halk yararına önlemler alınmasının teşvik edilmesidir. Yurtsever Cephe, ulusal birlik ve yurtsever hükümet programına bağlıdır. Halk hareketi içinde ve eyalet yönetimlerinin ele geçirilmesinde ifadesini bulan destek, CONAIE'nin Halk Cephesi'ni dışlama girişimlerine rağmen devam edecektir. Yurtsever Cephe militanları her eyalette ve kentte CONAIE de dahil olmak üzere diğer halk güçleriyle birliği geliştirerek, bölge yönetimlerinin açık halkçı özellikler kazanması için çaba sarf edecektir.
Yurtsever Cephe içinde yer alan bütün kitle örgütleri (sendika, köylü ve yerli örgütleri, eğitimciler, semt, kadın ve gençlik örgütleri) ve politik partiler olarak, halkın hareketi içinde ve çeşitli kurumların ele geçirilmesi eylemlerinde aktif olarak yer almaya devam edeceğiz. Petrol işçileri kendi işletmelerini, başka sektörlerde çalışanlar aynı şekilde çalıştıkları işletmelerin yönetimlerini, eğitimciler bölge eğitim müdürlüklerini ele geçireceklerdir. Yurtsever Cephe, yurtsever ulusal birlik programının uygulanması için yeni yönetime tam destek verecektir. Varacağı sonuçtan tam emin olmamakla birlikte bütün bu eylemlerin halkımız için, iktidarın alınması ve halk iktidarının kurulması yolunda çok önemli bir tecrübe olacağı kesindir. PCMLE, Halk Cephesi ve Yurtsever Cephe, bizzat kendi çabaları ile 6 Ocak eylem günü sonrasında başlayıp gelişen bu halk ayaklanmasına seyirci kalamaz. Bir karar aşamasında bulunduğumuzu biliyoruz ve bizim tutumumuz budur.
ÖNCEKİ HABER

Emekçiler saldırılara boyun eğmeyecek

SONRAKİ HABER

Karaman belediye başkan adayları kim, önceki seçimlerde ne oldu?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa