23 Ocak 2000 03:00

Üniversiteler özelleştirilmek isteniyor

Cumhurbaşkanı Demirel'in, paralı eğitim önerisine, İzmir Üniversiteleri Öğretim Elemanları Derneği'nden tepki geldi.

Paylaş
Üniversiteler özelleştirilmek isteniyor
İzmir Üniversiteleri Öğretim Elemanları Derneği (İZÜNİDER) Başkanı Prof. Dr. Hamza Bulut, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in, devlet üniversitelerinin de paralı ve burslu öğrenci alması ve bu konuda Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS)'nda yeni düzenlemelere gidilmesi yönündeki önerisine tepki gösterdi.
Amaç paralı eğitim
Bulut, yaptığı yazılı açıklamada, "Paralı eğitim anlamına gelen bu öneri, aslında, devlet üniversitelerinin özelleştirilmesini ve yükseköğretimin paralı hale getirilmesini amaçlamaktadır" dedi. Üniversitelerin belli bir sosyal sınıfa hizmet eden kurumlara dönüştürülmek istendiğini vurgulayan Bulut, öneriye sıcak bakan YÖK Başkanı ile üniversite rektörlerini anlamanın güç olduğunu kaydetti. Bulut, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:
Eğitim kamu hizmetidir
"Cumhurbaşkanımız, YÖK Başkanı ve rektörler, eğitimin bir kamu hizmeti olduğu gerçeğini temel alarak, sorunlara tanı koymalı ve çözüm aramalıdırlar. Devlet, çok kazanandan çok ve az kazanandan az vergi alarak eğitime, bilime ve ar-ge'ye gelişmiş ülkelerdeki gibi kaynak aktararak ana görevini yerine getirmeli. Bilim ve teknolojinin giderek arttığı ve ülkelerin rekabet gücüyle gelişmişlik ölçütünü belirlediği günümüzde, üniversitelerin içinde bulunduğu acı durumu hiç kimse görmezlikten gelemez."
Paralar özel üniversitelere
Özel üniversitelerin harcamalarının yüzde 45'inin devlet tarafından karşılandığını hatırlatan Bulut açıklamada, "Bu üniversitelere Hazine arazileri, orman arazileri, SİT alanları tahsis etmek ve vergi bağışıklığı uygulamak, kamu üniversitelerinin aşınmasını kolaylaştırmak, devlet üniversitelerinde çalışan bilim insanlarını geçim sıkıntısıyla baş başa bırakmak, üniversitelerin kan kaybetmesine ve ticari kurumlara dönüştürülmesine seyirci kalmak devletin görevi olmamalıdır" dedi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Kar can almaya devam ediyor
Hafta boyunca devam eden yoğun kar yağışı, hayatı olumsuz yönde etkilerken, Erzurum ve Bingöl'de iki kişi daha hayatını kaybetti. Edindiğimiz bilgiye göre, Çat ilçesinin Tüysüz köyünden doğum için Erzurum'a götürülmek istenen bir kadın, yakalandıkları kar ve tipi nedeniyle hastaneye yetişemeyince yolda öldü. Tüysüz köyünden Fadime Ayaz (25), doğum için Erzurum'a götürülmek için yola çıkarıldı. Ayaz ve beraberindekiler, Çat ilçesine 27 km mesafede tipiye yakalandı. Ayaz, kar ve tipi nedeniyle ilçeye yetiştirilemeyerek aşırı kan kaybından yolda öldü. Ayaz'ın cesedi, yakınları tarafından Tüysüz köyüne götürüldü. Bingöl'de de, kimliği tespit edilemeyen bir kişi çığ altında kalarak can verdi.
Ankara kar altında
Yurdu etkisi altında bulunduran yağışlı hava Ankara'da da yoğun kar yağışı şeklinde kendisini gösteriyor. Ankara Valiliği Kar Kriz Merkezi'nden alınan bilgiye göre, dün sabah saatlerinden itibaren başlayan yoğun kar yağışı yüzünden, Ankara ve ilçelerinde bütün köy yolları kapandı. Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içindeki ana güzergâhlarda ve devlet protokol yolunda şu ana kadar kapanma olmadı. Ancak artarak devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle trafik son derece ağır işliyor. Kar yağışı, Ankara'nın yüksek yerlerinde ve ara sokaklarda ulaşımı engelliyor. Ankara'da önceki akşamdan bu yana 142 trafik kazası meydana geldi, 5 kişi hafif yaralandı. Bu arada, şehirlerarası yollarda araçların zincirsiz yola çıkışına da izin verilmiyor.
Öte yandan Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü'nden verilen bilgiye göre, Rektörlük, öğrencilerin yoğun kar yağışı nedeniyle okullarına gelemeyeceği dikkate alınarak, Beytepe Kampusü'nde saat 12.00'de yapılacak sınavları erteledi.
İzmir'de sayaçlar patladı
İzmir'de ise hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak su sayacı patlamalarında artış olduğu bildirildi. Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde 400 su sayacının patladığına ilişkin ihbar alındığı bildirilerek, sayaçları dışarıda olan kişilerden önlem almaları istendi.
İstanbul'da sabah karı
Kar yağışından İstanbul'da nasibini aldı. İstanbul'da dün sabah saatlerinde başlayan kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı kentin özellikle Kuzey tarafında ve yüksek kesimlerinde etkisini gösterdi. Deniz kenarına yakın yerlerde ise evlerin çatıları ve yeşil alanlar beyaza boyandı. Kentte, hafta sonu olmasına rağmen kar yağışı nedeniyle sabah saatlerinde 65 maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi.
Öte yandan, yoğun tipi nedeniyle 09.30-10.00 saatleri arasında TDİ Şehirhatları İşletmesi'nin Eskihisar-Topçular arası hariç bütün seferleri de yapılamadı. Seferlere, tipinin durması üzerine saat 10.15 sıralarında tekrar başlandı. İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kar yağışının bugün de aralıklarla süreceğini bildirdiler.
ÖNCEKİ HABER

İHD: Hizbullah'ın babaları Meclis'te

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa