İHD: Hizbullah'ın babaları Meclis'te

İHD Ankara Şube Başkanı Lütfi Demirkapı, Hizbullah'ın babalarının parlamentoda olduğunu belirterek, suç duyurusunda bulundu.

İHD: Hizbullah'ın babaları Meclis'te
Hizbullah'ın katliamlarına da değinen Demirkapı, "Hizbullah OHAL çocuğudur. Hizbullah'ın merkezi Batman, Lice, Şırnak'ta korucu köyleridir" dedi. Hizbullah'ı maşaya ihtiyacı olan devletin yarattığını, şimdi de ihtiyacı kalmayınca kaldırıp atmaya çalıştığını dile getiren Demirkapı, Hizbullah'ın asıl babalarının Mehmet Ağar'lar, Ünal Erkan'lar, Sedat Bucak'lar olduğunu belirterek, parlamentoya operasyon düzenlenmesini istedi. Hizbullah'ın yaptıklarını insanlık dışı olay, vahşet olarak nitelendirerek lanetleyen Demirkapı, "Musa Anter'lerin, Namık Tarancı'ların katilleridir bunlar" dedi.
Adalet ve İçişleri bakanlıklarının yeni yayınladığı genelgeyle tutukluların yasal haklarının ellerinden alındığına, açıklama yapamayacaklarına dikkat çekerek, genelgelerin yasaların, yasaların Anayasa'nın, Anayasa'nın da insan hak ve özgürlükleri üzerinde olamayacaklarını dile getirdi. Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün suç işlediğini, kendi çıkardığı yasaları bile çiğnediğine dikkat çeken Demirkapı, suç duyurusunda bulunarak, savcıları, yargıçları göreve çağırdı.
Yıllardır kanayan yara olan cezaevlerinin şimdi gündemi saptırmak isteyenler tarafından tekrar kanatıldığına, hücre tipi cezaevinin dayatılmaya çalışıldığına vurgu yapan Demirkapı, insanlık suçu işleyenlerin bir gün mutlaka tarihin çöplüğünde yerini alacaklarını, insanlık suçuna karşı zamanaşımının işlemediğini ve iki ellerinin bunların yakasında olacağını söyledi.
30 Ocak 2000 tarihinde Vedat Dalokay Salonu'nda Türkiye Cezaevleri Kurultayı'na çağrıyla biten eylemin ardından, "Bu Senin Öykün! Hayatına Sahip Çık..." başlıklı kurultaya çağrı bildirisi dağıtıldı.
www.evrensel.net