23 Ocak 2000 03:00

Tütüncü 2.5 milyon istiyor

Geçen yıl ürünlerini 1 milyon 500 bin liraya satan tütüncüler, bu yıl 2.5 milyon fiyat bekliyor.

Paylaş
Tütüncü 2.5 milyon istiyor
Turan Kara
Ege Ekici Tütün Piyasası'nın hazırlaklarının başlaması ile birlikte, Muğla'da, yaklaşık 15 bin tütün üreticisini yakından ilgilendiren tütün fiyatları merakla bekleniyor. Geçen yıl ürünlerini 1 milyon 500 bin liraya satan tütüncüler, bu yıl 2.5 milyon fiyat bekliyor. Muğla Ziraat Odası Başkanı Suat Oyman, hükümetin ücretlerde olduğu gibi tütüne de yüzde 25 zam vermesi halinde üreticinin büyük bir sıkıntı içine düşeceğini belirtti.
Dünya fiyatı aldatmacası
Aynı zamanda Türkiye Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu üyesi de olan Oyman, tarımdaki desteklemelerle ilgili olarak, "Dünya fiyatları diye bir aldatmacadır gidiyor. Ama bakanlıktaki memurlara ödenen maaşları, kullanılan araçların parasını ve iş makineleriniı bile tarıma destek şeklinde gösterirseniz, AB ve IMF heyetleri de tarıma desteğin, doğal olarak, azalmasını isteyecek" dedi. Suat Oyman, uygulanan yanlış politikaların üreticiyi zarara uğrattığını da sözlerine ekledi.
Muğlada tütün üreticilerinin tütün başfiyatının 2 milyon 500 bin lira olmasını beklediğini ifade eden Oyman, tütün fiyatının bu beklentinin altında olması halinde bunun üreticinin "bitmesi" anlamına geleceğini kaydetti.
Girdi fiyatlarının büyük ölçüde arttığınının altını çizen Oyman, "Yapılan maliyet hesabına göre tütünün kilosu şu anda 2 milyon 600 bin liraya mal ediliyor. Hükümetten tütün fiyatındaki artışın 2000 yılında hedeflenen enflasyona göre değil, geçen yılın enflasyon rakamına göre ayarlanmasını talep ettik" diye konuştu.
Krediler sanayiye akıyor
Türkiye'ye tarım için verilen dış kredilerin çoğu Eximbank kanalıyla sanayiye aktarıldığını belirten Oyman, sanayiye hammadde üreten tarımcının desteklenmediğini kaydetti. "Bakıyorsunuz, ticari kredi faizleri ile mevduat faizleri düşerken, tarım kredisi faizleri düşürülmediğini hatta artırıldığını görüyorsunuz" diyen Oyman, çiftçinin parasını zamanında alamamasından dolayı çoğu zaman yüzde 100'ü aşan oranlarda faiz ödemek zorunda kaldığını vurguladı.
1999 yılı tütün rekoltesi 96 bin ton balya olarak gerçekleşen Muğla'da, üreticiler bir an önce fiyatların açıklanmasını istiyor.
ÖNCEKİ HABER

Çeçenya'da ölü sayısı artıyor

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa