22 Ocak 2000 03:00

ELN'nin eylemleri katliama gerekçe oldu

ELN gerillalarının özelleştirmeyi protesto gerekçesiyle yaptığı sabotajlar devam ederken, kontra şefleri her sabotaja karşı 10 kişinin öldürüleceğini ilan etti.

Paylaş
ELN'nin eylemleri katliama gerekçe oldu
Kolombiya'daki gerilla örgütlerinden Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN)'nun 'özelleştirme politikalarını protesto etmek' gerekçesiyle ülkedeki onlarca elektrik santralini bombalaması, ölüm çetelerine katliamlarını sürdürmeleri için propaganda yapma şansı tanıdı.
Kontra şefleri propaganda peşinde
ABD emperyalizmi ve Kolombiya devleti tarafından yetiştirilen ve desteklenen kontra çetelerinin liderleri, gerillaların elektrik şebekesine yönelik düzenlediği her eyleme karşılık 10 'gerilla sempatizanını' öldüreceklerini açıkça ilan ettiler.
Kontra şeflerinin masum köylülere yönelik yeni katliam planlarını dile getirmesinden birkaç saat önce ise ELN komutanlarından Nicolas Rodriguez'in yeni santral ve trafoların havaya uçurulması için gerillalara emir verdiği öğrenildi. Rodriguez Caracol, radyosuna yaptığı açıklamada, "Maalesef Kolombiya egemen sınıfları sadece dinamitin ve silahın sesinden anlıyorlar. Ulusal mallarımızı yabancılara satmamız nasıl mümkün olabilir?" şeklinde konuştu.
Reuters'e ulaşan kontra çetelerdine ait bir açıklamada ise, "Saldırıya uğrayan her elektrik şebekesine karşılık 10 gerilla veya gerilla destekçisini öldüreceğiz" denildi.
26 köylü katledildi
Kontra çeteleri, ELN'nin elektrik santrallerine yönelik saldırılarına başlatmasından bu yana, ülkenin çeşitli yerlerinde 26 köylüyü katlettiler. Bu arada Francisco Santos adlı bir gazete editörüyle bazı barış örgütleri, "siyasi şiddetin ve sabotajların" protesto edilmesi için Kolombiya halkına yarın gece iki dakika boyunca elektriklerini söndürmeleri çağrısında bulundular.
ABD'li general ilk kez Kolombiya'da
ABD emperyalizmi 'uyuşturucu ticaretiyle mücadele' perdesi altında Kolombiya'yı askeri üssü haline getirme çalışmalarına hız verdi. Kolombiya, tarihinde ilk kez bir ABD Genelkurmayı üyesi tarafından ziyaret ediliyor. Beraberindeki bir heyetle birlikte Kolombiya'ya giden ABD Genelkurmay Sekreteri Louis Caldera, Kolombiya'ya yönelik askeri yardımların büyük oranda artırılacağını açıkladı. CIA kurmayları da, ABD tarafından 'uyuşturucuyla mücadele timleri' adı altında eğitilen kontra birliklerinin gerillaların saldırılarına uğradıklarını belirterek, askeri yardımın mutlaka artırılması gerektiğini ifade ediyorlar.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

'Kalemli çete' yine cezalı!

SONRAKİ HABER

Uber'e erişimin engellenmesi davası 3 Temmuz'a ertelendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa