ABD'nin derdi demokrasi değil

Pakistan'daki darbeci Müşerref yönetimi ile ilişkilerini iyileştirmeyi hedefleyen ABD yönetimi, ülkede "demokratik sisteme geçilmesi" ve seçimlerin yapılması ile ilgilenmiyor.

ABD'nin derdi demokrasi değil
Pakistan'daki darbeci Müşerref yönetimi ile ilişkilerini iyileştirmeyi hedefleyen ABD yönetimi, ülkede "demokratik sisteme geçilmesi" ve seçimlerin yapılması ile ilgilenmiyor. ABD, ülkenin ekonomik kaynaklarının sömürülmesi anlamına gelen neoliberal politikaların Pakistan'a da eskisinden daha açık şekilde uygulanmasının peşinde.
ABD'li Senatör Tim Jonson, demokratik kurumların oluşturulması için bir zaman limiti koymadıklarını söyledi. Jonson, ABD'nin Pakistan'da bu kurumların oluşturulmasını istediğini, fakat bunun takvimiyle ilgilenmediklerini, "bazı durumlarda" zaman kısıtlamasının olumsuz sonuçlar verebileceğini söyledi.
Gözler ekonomide
Quetta kentinde eski senatör Mian Saifullah Khan Paracha tarafından onuruna verilen yemekte konuşan Jonson, yerel seçimlerin bu yıl içerisinde yapılacak olmasını olumlu bir adım olarak niteledi. ABD Senatosu'nun Güç ve Enerji Komitesi'nde yer alan Johnson, Pakistan'ın "ekonomik restorasyonu" hakkında da bilgi almak istedi. Pakistan hakkındaki kötü imajı silmek için çaba harcadığını söyleyen Jonson, ülkede 'serbest piyasa ekonomisinin geliştirilmesi gerektiğini' söyledi. Navaz Şerif hükümetini deviren Pervez Müşerref, IMF ile uyumlu bir ekonomik yapılandırmaya gideceklerini ve bir 'teknokratlar hükümeti' oluşturacaklarını açık bir şekilde dile getirmişti. Pakistanlı gençlere övgüler düzen senatör, gençlerin bilgisayar endüstrisinde çalışmalarını istediğini söyledi. Bir gazetecinin Keşmir ve Irak konularında ABD'nin izlediği çifte standarda dikkat çekmesi üzerine Jonson, "ABD'nin farklı durumlar karşısında neden farlı davrandığını açıklayamam" dedi. Önceki günkü yemeğe, ABD'nin Pakistan Başkonsolosu'nun yanı sıra çok sayıda Pakistanlı diplomat da katıldı.
Şerif idamla yargılanacak
Öte yandan, Pakistan'ın eski Devlet Başkanı Navaz Şerif, darbe yönetimi tarafından cinayet, adam ve uçak kaçırma suçlarından yargılanacak. Darbenin üzerinden üç ay geçtikten sonra yargılanacağı suçlar net bir biçimde açıklanan Şerif, önümüzdeki çarşamba günü mahkemeye çıkarılacak. Şerif hakkındaki suçlamaların cezaları ise idam ve müebbet hapis. Şerif'in avukatları, General Müşerref'in de tanık olarak dinlenmesini talep edeklerini açıkladılar.
www.evrensel.net