20 Ocak 2000 03:00

Demokrasi için davaya katılalım

Sendika, kitle örgütü ve siyasi parti yöneticisi 14 kişi, Ulucanlar cezaevinde katledilen Nevzat Çiftçi'nin cenaze törenine katıldıkları için 4 aydır Bergama Cezaevi'nde.

Paylaş
Demokrasi için davaya katılalım
Ulucanlar cezaevinde katledilen Nevzat Çiftçi'nin cenazesine katılmak istedikleri için tutuklanan 14 kişi hakkında açılan davanın duruşması bugün görülecek. TİHV, İHD, İzmir Demokrasi Platformu, EMEP, ÖDP ve HADEP yaptıkları açıklamada, duruşmaya kitlesel katılım çağrısında bulundu. TİHV İzmir Şubesi perşembe günü saat 07.30'da vakıf önünden, İzmir Demokrasi Platformu ise eski Çankaya dolmuş duraklarından adliyeye otobüs kaldıracak. Dava bugün görülecek
Ankara Ulucanlar Kapalı Cezaevi'ndekatledilen Nevzat Çiftçi'nin (Habib Gül) 30 Eylül günü gerçekleşen cenaze törenine katılan kitle örgütü, sendika, siyasi parti temsilcisi ve insan hakları savunucusu 72 kişi gözaltına alınmış ve 14 kişi, tutuklanmıştı. 2911 sayılı Toplantı, Gösteri Yürüyüşleri Yasası'na muhalefet ettikleri ve illegal örgüt propagandası yaptıkları iddiasıyla tutuklanan 14 kişi hakkında açılan davanın duruşması, bugün Aliağa Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.
Yeni saldırılar gündemde
Emeğin Partisi İzmir İl Örgütü tarafından yapılan açıklamada, tutuklu bulunanların derhal serbest bırakılması istendi. Yıllardır cezaevlerindeki tutukluların katledildiğine dikkat çekilen açıklamada, şimdi de "F tipi" hücrelerin gündeme getirilerek, yeni katliamlara zemin hazırlandığı belirtildi.
EMEP'ten çağrı
Cenazeye katılan insan hakları savunucularının gerekçe gösterilmeksizin hunharca dövülerek gözaltına alındığı ve ardından tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, "IMF, NATO, Dünya Bankası tarafından yönlendirilen devletin bu işleyiş tarzı, işçi ve emekçiler sosyal hakları için mücadeleye giriştiklerinde de devreye giriyor" denildi.
EMEP İzmir İl Başkanı Haydar Cenan ve iki parti üyesinin de yaklaşık 4 aydır Bergama cezaevinde tutuklu bulunduğu ifade edilen açıklamada, duruşmaya katılım çağrısında bulunuldu.
ÖDP: Fiili ceza
ÖDP İzmir İl Başkanı Haluk Tekeli, Ulucanlar katliamının tam bir vahşet olduğunu söyleyerek, "Ulucanlar'da insanlık onuru ayaklar altına alınmıştır. Katledilen bu insanlara son görevi yapmak doğaldır. Helvacı köyünde boş bir alanda insanlar cenazeye katıldıkları için tutuklanamaz" dedi. Tekeli, yargının verdiği kararı şöyle değerlendirdi: "Yapılan şey şudur ki, Valilik hakkında bir soruşturma var. Bu dava fiili cezaya dönüşmüştür. 2911'den dava açılmıştır. Oysa 2911'den açılan davalardan kimse tutuklanmamıştır."
Duruşmaya katılacaklarını söyleyen ve kamuoyunu duyarlı olmaya çağıran Tekeli, insan haklarının birgün herkese lazım olacağını vurguladı.
Dava sürükleniyor
HADEP İzmir İl Yönetim Kurulu üyesi Düzgün Demirçelik ise, Aliağa Helvacı köyünde bir devrimcinin cenazesinin kendi geleneklerine göre kaldırılmak istendiğini, ancak jandarmanın bu duruma tahammül edememesi sonucu insanların tutuklanarak, cezaevine konulduğunu söyledi. Demirçelik, "Burada bir çifte standart var. Hoş görmemiz söz konusu değildir. Dava İzmir DGM ve Aliağa Asliye Ceza Mahkemesi arasında sürükleniyor" dedi.
Serbest bırakılsınlar
Tarım Gıda-Sen Merkez Yönetim Kurulu adına açıklama yapan Genel Başkan Mehmet Çiçek, cezaevinde devlet koruması altında olması gereken tutukluların katledildiğine, tutukluların cenazesine katılan kişilerin de dövülerek, kan-revan içinde tutuklandığına dikkat çekerek, "Türkiye'de haktan, hukuktan, can güvenliğinden bahsetmek mümkün değildir" dedi. Çiçek, CMUK'un ilgili hükümleri gereği, tutuksuz yargılanması gereken 14 kişinin cezaevinde tutulmasının kabul edilemez olduğunu söyledi. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Gökçek'in baskısı eylemi engelledi
EGO'nun kuruluşundan beri aldıkları ikramiyeler, giyim yardımları ve iyileştirme zamları kesilen EGO memurları, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek'in sindirme politikası nedeniyle vizite eylemini gerçekleştiremedi.
Haklarının ellerinden alınmasına karşı bir haftadır eylem yapan EGO memurları dün de vizite eylemi yapma kararı aldı. Ancak bir gün önce mesai çıkışında Gökçek'in çağrısıyla işyeri önüne çevik polislerin yığılması ve memurlar üzerinde terör estirilmesi, dün memurların viziteye çıkmasına engel oldu.
Vizite eyleminin yapılmamasında ayrıca, bir gün önce Gökçek'in toplantıda kesin talimat verdiği bürokratların vizite kâğıtlarını imzalamaması da etken oldu. Gökçek'in bürokratları aracılığıyla, "Fazla seslerini çıkarmasınlar, daha fazla sesleri çıkarsa şimdiye kadar aldıkları için de zimmet çıkartırım" tehditlerinin memurlar üzerinde etkili olduğu ifade edildi. Öte yandan Gökçek'in, EGO'da Teftiş Kurulu olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu'ndan müfettiş getirterek, daha önce viziteye çıkan ve eylemlere katılan memurların görüntülerini izlettiği ve soruşturma başlattığı, bunun da memurlar üzerinde olumsuz etki yarattığı belirtildi.
EGO'da örgütlü Tüm Bel-Sen ve Türk Yerel Hizmet-Sen, Bem Bir-Sen yöneticileri Gökçek'in sindirme operasyonunu kınadılar. İş çıkışında memurlara imza atırılmamasının ve bundan sonra da özel kalemde imzaların atılmasının istendiğini hatırlatan sendikacılar, bütün bunların memurlar üzerinde tehdit etkisi yarattığını söylediler. İşkolunda örgütlü üç sendika olarak, EGO memurlarının sorunlarını içeren dosyalarla Büyükşehir Belediye Meclis'inde grubu bulunan siyasi partilere ziyaret kararı alındı. İlk ziyaretin dün MHP Ankara İl Örgütü'ne yapıldığını bildiren sendikacılar, dosyayı ileterek, destek istediklerini söylediler.
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da bir yılda 27 bin gözaltı

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa