İsrail-Suriye ilişkileri geriliyor

İsrail ile Suriye arasındaki üst düzey üçüncü tur görüşmelerin Şam'ın bastırması sonucu ertelenmesinin ardından, dün de taraflar arasındaki gerginlik devam etti.

İsrail-Suriye ilişkileri geriliyor
İsrail ile Suriye arasındaki üst düzey üçüncü tur görüşmelerin Şam'ın bastırması sonucu ertelenmesinin ardından, dün de taraflar arasındaki gerginlik devam etti. İsrail ve Suriye, basın aracılığıyla birbirlerine gönderdikleri mesajlarda tutumlarında direndiler. Suriyeli bir yetkili, "İsrail, Golan'dan tamamen çekileceği konusunda yazılı güvence versin" yönündeki açıklaması, İsrail yönetimi tarafından yanıtsız bırakıldı. İsrail Devlet Bakanı Haim Ramon da görüşmelerin ertelenmesine ilişkin olarak yaptığı açıklamada, "Suriye masaya gelsin diye taviz vermeyiz. Ne isteniyorsa masada görüşülür" dedi.
Clinton Belgesi etkili oldu
Jerusalem Post Gazetesi ise, İsrail Başbakanı Ehud Barak'ı suçlar bir ifadeyle, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad'ın sınır çizgisi belirlenmeden daha fazla müzakereleri sürdürmeyi göze alamayacağını belirtti. Gazete ayrıca, Ha'aretz gazetesinde yayınlanan ve Suriye'nin ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda verdiği ödünleri ortaya koyan "Clinton Belgesi"nin Şam'ın tutumunda etkili olduğunu savundu.
İsrail radyosuna açıklamalar yapan İsrailli uzman ve akademisyenler ise, Esad'ın tutumunun bir pazarlık taktiği olduğu ve üst düzey görüşmelerin kısa bir süre sonra tekrar yapılacağını belirttiler. İki ülke arasındaki görüşmelere, hafta sonunda ABD'de 'ikinci dereceden heyetler' düzeyinde başlanacak.
Telefon diplomasisi
Zirveyi kurtarmayı başaramayan, Amerikan yönetimi, müzakerelere geri dönülmesi için taraflara baskı yapmaya çalışıyor. Suriye'nin diplomatik manevralarıyla İsrail - Suriye zirvesini hiçbir sonuca bağlayamayan ve hayal kırıklığına uğrayan ABD Başkanı Bill Clinton, Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad ile telefonda bir saat kadar görüşürken, ABD yetkilileri bunun, Clinton'ın başka bir ülke lideriyle son zamanlarda yaptığı en uzun telefon konuşması olduğunu belirtti.
Washington'daki gözlemciler, Clinton'ın, Esad'dan, Golan Tepeleri'nin iadesinin ele alınması konusunda 'bir ölçüde esneklik' göstermesini istediğini belirttiler.
Diplomatik kaynaklar, ABD-İsrail yetkilileri arasında da temasların yoğunlaştığını bildirdiler.
www.evrensel.net