Patronlar yürürlükteki

   toplu sözleşmelerine de göz dikti

Patronlar yürürlükteki
     toplu sözleşmelerine de göz dikti
Sinan Sarısaltık
Hükümetin açıkladığı enflasyon oranını kendilerine dayanak yapan patronlar, yeni dönemde başlayacak olan toplusözleşmeleri hükümetin çizdiği çerçeveye hapsetme yönünde gösterdikleri çabaların yanı sıra, hali hazırda uygulanan toplusözleşmelerini iptal etmek istiyorlar. İzmir'deki özel sektör işletmelerinde giderek yaygınlaşan bu müdahale çabalarının bir örneği de seramik ve çimento işkollarında yaşandı.
Çimse-İş Sendikası İzmir Şubesi'nin 4 ayrı işyerinde çalışan 1500 işçi adına Mart 1999'da imzaladığı toplusözleşme ile elde edilen yüzde 64.4'lük ücret artışının enflasyon beklentisinin üzerinde olduğunu öne süren işveren, 2000 yılının sonuna kadar geçerli olması gereken TİS'in iptalini istiyor.
Bireysel sözleşme dayatması
Konuya ilişkin gazetemize açıklamada bulunan Çimse-İş İzmir Şube Başkanı Kazım Belek, patronların ücret artışının yüzde 25'in üzerine çıkmaması ve gerekirse 6 aylık dönemlerle yüzde 25 zam yapılması yönündeki isteklerinin, genel merkez yöneticileri ve şube başkanları ile yapılan ortak toplantı sonrasında reddedildiğini bildirdi.
İşçilerle bireysel sözleşmeler yapacağını belirten işverenlerin, işten atma tehtidinde bulunduğunu açıklayan Belek, "Eğer bu tehditlerden çekinip tereddüt içinde kalsaydık ve bu riski almasaydık bizim için daha olumsuz sonuçlar doğardı. İşverenler kararlı olduğumuzu gördüler ve geri çekildiler" dedi.
Patronun sendika tarifi
Kazım Belek, işveren sendikasının araştırma uzmanlarının kendilerine sendikacılığın nasıl yapılması gerektiği yönünde 'nasihatlerde' bulunduğunu da belirterek, şunları söyledi: "Bizlere ücret sendikacılığını bırakmamız ve örgütlediğimiz işçilere toplu iş sözleşmesi yaptırmaktan vazgeçmemiz gerektiğini söylüyorlar.
Yani sendikacılıkta TİS yerine sosyal alanlara öncelik verilmesi gerektiğini savunuyorlar. Spor kulüplerindeki, lokallerdeki, kahvehanelerlerdeki insanların sendikaya üye yapılması ve market türü yerlerin açılması gerektiğini söyleyerek bunun Avrupa Birliği'ne girecek olan bir Türkiye için kaçınılmaz olduğunu ileri sürüyorlar."
İzmir'e gelmesini bekledikleri Türk-İş Genel Başkanı Bayram Meral'e, sendikalar arasındaki dayanışmanın işkolu farkı gözetmeksizin geliştirilmesi ve aynı işyerinde faaliyet gösteren ama farklı işkollarında bulunan işçilerin kendilerine uygun işkolu sendikasında örgütlenmesine yardımcı olunması yönündeki önerilerini sunacaklarını söyleyen Kazım Belek, sözlerini "Sendikalar olarak acilen politikalar üretmemiz gerekiyor" vurgusuyla bitirdi.
www.evrensel.net