Kalıcı konutlar için çivi bile çakılmadı

17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinin binlerce konutu yerlebir ettiği İzmit, Yalova, Adapazarı ve Düzce'de kalıcı konut sorunu olanca ağırlığıyla orta yerde duruyor.

Kalıcı konutlar için çivi bile çakılmadı
Muzaffer Özkurt
17 Ağustos İzmit ve 12 Kasım Düzce depremlerinin üzerinden aylar geçmesine karşın, devlet bugüne kadar kalıcı konut sorununun çözümü noktasında gözle görülür bir çalışmayı hayata geçirmedi. Onbinlerce depremzede, 2-3 metrekarelik çadırlarda yaşam mücadelesi verirken, devlet yetkilileri, kalıcı konutların yapılacağı alanları dahi henüz belirlemedi.
Konut alanları belirlenmedi
Şu anda kalıcı konutlar konusunda yapılan tek işlem, "hak sahiplerini belirlemeye çalışmak"tan ibaret. Ancak, kalıcı konut yerlerinin belirlenmesi ve zemin etüdlerinin yapılması işlemi askıda tutuluyor. Prefabrik konutlar için verdikleri sözü de yerine getirmeyen devlet yetkilileri, yapılan prefabriklerin önemli bır kısmının da oturulamaz durumda olduğu gerçeğini görmezden gelerek, "Verdiğimiz sözü yerine getirdik" demeçleri veriyor.
20 taksitte ödeyecekler
Kalıcı konutların yapılması halinde buralara yerleşecek olan depremzedeler, devletin konutların yapımı için harcadığı parayı 20 aylık taksit halinde geri ödeyecek. Evi yıkıldığı için devletten 6 milyar lira kredi alanlar ise bu konutlardan yararlanamayacak.
Proje dahi yok
Kocaeli Valisi Kutluay Öktem gazetemize yaptığı açıklamada, kalıcı konut inşaa edilecek alanların şu anda belli olmadığını, konu ile ilgili kesin bir projenin de bulunmadığını belirterek, "Proje belirlendiğinde çalışmalara şubat, mart gibi başlanacak. Sorunun çözümü konusunda adımlar atılıyor" demekle yetindi.
Uzmanlar ise kalıcı konutların yapılacağı alanların belirlenmesi ve zemin etüdlerinin yapılması konusunun bugüne kadar halledilmemesi nedeniyle çalışmalara şubat ya da mart ayında başlanmasının imkânsız olduğunu söylüyorlar.
Zemin etütleri yapılmadı
Deprem bölgesi bayındırlık müdürlerinin konu hakkında verdiği bilgiler de hiç iç açıcı değil. Kocaeli'de şu an sadece kalıcı konuta dair hak sahipleri belirleniyor. İlde kalıcı konutların yapılacağı pek çok alternatif belirlenmiş durumda. Ancak zemin etütleri hâlâ tamamlanmadığı için bu alanlar arasında seçim yapılamıyor. Konuya ilişkin görüşlerine başvurduğumuz Kocaeli Bayındırlık Afet İnşaat Genel Koordinatörlüğü Başkanı Ali Toplu, "Konutlar ancak zemin etüdü tamamlandıktan sonra yapılabilecek" dedi.
Hak sahipleri belirleniyor
Gölcük'te de durum farklı değil. Gölcük'te şu an sadece kalıcı konut için hak sahibi olanların müracaatları alınıyor. İlçede, kalıcı konutların yapılması için gerekli zemin etüdü raporu bile henüz tamamlanmadı. Kaymakamlıktan yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 18 binin üzerinde insan kalıcı konut için başvuruda bulundu.
Adapazarı da, bu konuda mağdur olan bölgelerden. Burada da şu anda hak sahiplerinin başvuruları alınıyor. Kalıcı konutların yapılacağı yerlerin belirlenmesi konusunda ise hiçbir ilerleme yok.
Ne istendiyse yapmışlar!
Tüm bu aksaklıklara karşın Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, kalıcı konutların en geç 1 yıl içinde tamamlanacağı iddiasını sürdürüyor. Bakan Öksüz, büyük acılar yaşanan depremde ölenlerin geri getirilemeyeceğini, felaketin yaralarının ise 'devlet, millet ve hayırsever işadamları'nın katkılarıyla sarılabileceğini ifade ederek, vergi uygulamaları ve ücretlerin budanmasıyla bu yükü yine işçilere ve emekçilere yükleyeceklerinin ipucunu verdi.
Prefabriklerin hali içler acısı
Depremzedeler, devletin, söz verdiği prefabrik konutları da zamanında tamamlayamadığını ve tamamladığını iddia ettiği prefabriklerin çoğunun yağmuru ve rüzgârı geçirdiğini kaydederek, "Kalıcı konutların da akibeti aynı olur" görüşünü dile getiriyorlar. Bakan Öksüz ise bu konuda şu görüşü ileri sürüyor: "Devlet, prefabrike konutlar için verdiği sözü tutmuştur. Biz söz verdik 22 bin prefabrike konut yaptık, teslim ettik. Siz ne istediyseniz yaptık. Şimdi de devlet olarak söz veriyoruz. Kalıcı konutlar 1 yıl içinde tamamlanmış olacak." Bakan Öksüz, gerçekleri söyleyenler için ise "Depremzedeler, felaket tellallarına inanmasın" diyor.
www.evrensel.net