18 Ocak 2000 03:00

İlaçta dev birleşme

Tüm dünyada hız kazanan dev şirket birleşmelerinde son haber ilaç sektöründen geldi.

Paylaş
İlaçta dev birleşme
Tüm dünyada hız kazanan dev şirket birleşmelerinde son haber ilaç sektöründen geldi. İngiltere'nin iki büyük ilaç şirketi Glaxo Wellcome ile SmithKline Beecham, sektörde dünyanın en büyük şirketini oluşturmak üzere birleşme kararı aldıklarını açıkladılar.
İki şirket tarafından Londra Menkul Kıymetler Borsası'na iletilen birleşme kararıyla doğacak yeni şirketin piyasa değerinin 114 milyar sterlin (182.4 milyar dolar) olacağı ve dünya ilaç pazarının yüzde 7.3'ünü kontrol edeceği belirtildi.
Kesinleşmesi için ABD Federal Ticaret Komisyonu ile Avrupa Birliği (AB)'nin onayını alması gereken birleşmeyle oluşacak yeni şirketin hisselerinin yüzde 58.75'inin Glaxo'ya, yüzde 41.25'inin de SmithKline'a ait olacağı kaydediliyor.
Birleşme kararı alan firmalardan Glaxo'nun gücünü, migren ilacı Imitrex ile astım ve AIDS tedavilerinde etkili ilaçları oluşturuyor. SmithKline'ın kozları ise Augmentin adlı antibiyotik, depresyon ilacı Paxil ve yeni piyasaya sürdüğü diyabet ilacı Avandia. Kararın, iş dünyasının bütününe paralel olarak ilaç sektöründe devam eden şirket evlilikleri furyasına hız kazandırabileceği belirtiliyor.
ÖNCEKİ HABER

Tarım ana üretim sektörüdür

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa