İzmir'in kültür gündemi

Ege'de yeni yıl ve bayram tatillerinin ardından kültür ve sanat etkinlikleriyle dolu yeni bir hafta başlıyor.

İzmir'in kültür gündemi
Ege'de yeni yıl ve bayram tatillerinin ardından kültür ve sanat etkinlikleriyle dolu yeni bir hafta başlıyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), Franz Lehar'ın "Tebessümler Diyarı" operetini sahneliyor. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası (İZDSO), Şef Alpaslan Ertüngealp ve Akordeon Sanatçısı Friedrich Lips'i ağırlıyor. İzmir Devlet Tiyatrosu, "Barış", "Kırkından Sonra", ve "Küçük Burjuva Düğünü" adlı oyunları sahneliyor.
Kent Oyuncuları, "Nükte" adlı oyunla İzmirli tiyatroseverlerle buluşuyor.
Ege'deki kültür merkezlerinde 15-19 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek kültür ve sanat etkinlikleri şöyle:
Caz Sanatçısı Tuna Ötenel, 19 Ocak'ta Sabancı Kültür Merkezi'nde konser verecek. İZDOB, bugün Franz Lehar'ın "Tebessümler Diyarı" adlı operetini sahneleyecek.
İzmir DT bu hafta Konak Sahnesi'nde "Barış", Karşıyaka Sahnesi'nde "Kırkından Sonra" ve Bornova Sahnesi'nde "Küçük Burjuva Düğünü" adlı oyunları sahneleyecek. Kent Oyuncuları, Margaret Edson'un yazdığı, Yıldız Kenter tarafından sahneye konulan "Nükte" adlı oyunu, ilk kez İzmir'de sunuyor. Sabancı Kültür Merkezi'nde prömiyeri yapılan oyun, bu hafta 15, 16, 17 ve 18 Ocak'ta sahnelenecek.
Tansaş Çocuk Tiyatrosu, "Sihirli Köpek" adlı oyunu Atatürk İl Halk Kütüphanesi'nde çocuklar için ücretsiz sahneliyor.
Alman, Fransız ve İtalyan yapımı "Comedian Harmonists" adlı film 17 Ocak'ta Fransız Kültür Merkezi'nde gösterilecek. Kurt Vonnegut'un romanından uyarlanan ve başrollerinde Bruce Wills,
Nick Nolte, Albert Finnley ve Barbara Hershey'in rol aldığı "Şampiyonların Kahvaltısı" adlı film, Konak ve Parlıament Sinema Kulübü'nde gösterime girdi.
David Cronenberg'in son filmi "Varoluş", Karşıyaka ve Sema sinemalarında, William Castle'nin romanından beyaz perdeye uyarlanan "Lanetli Tepe" adlı filmi ise Çınar, Karşıyaka, Parlıament Sinema Kulübü'nde gösteriliyor.
Kevin Williamson'un "Öğretmen" adlı filmi de Bornova EGS Park, İzmir, Karşıyaka D&R, Parlıament Sinema Kulübü'nde... İzmir'de gösterimi süren Türk filmlerinden Yalçın Yelence'nin "Duruşma"sı Bornova EGS Park, Deniz, Parlıament Sinema Kulübü'nde ve Şan Sineması'nda, Tomris Giritlioğlu'nun "Salkım Hanımın Taneleri" adlı filmi ise Batı ve Şan sinemalarında bu hafta da gösterimde kalacak.
Gösterimdeki en çok konuşulan filmlerden Brad Pitt ve Edward Norton'un "Dövüş Kulübü" adlı filmi Çamlıca, Çınar, Konak ve Parlıament Sinema Kulübü'nde, "İçgüdü"' Karşıyaka D&R'de, "Gerçeğin Peşinde" ise Çınar Sineması ve Parlıament Sinema Kulübü'nde izlenebilecek.
www.evrensel.net