15 Ocak 2000 03:00

Patronların deprem kurnazlığı!

Deprem sonrası işsizliği fırsat bilen patronlar, devletten ve sigortadan para aldıkları halde "Fabrikayı yeniden kuracağız" söylemleriyle...

Paylaş
Patronların deprem kurnazlığı!
Muzaffer Özkurt
Düzce'de deprem sonrası bütün fabrikalar yıkılırken, az da olsa çalışabilecek konumda olanlar, depremzedeleri bedava çalıştırmak istiyor. Devletin depremzedelere gönderdiği para yardımlarının bu fabrikalara aktarıldığını dile getiren depremzedeler, "Devlet bize hiçbir yardım yapmadı" diyor.
Düzce'de bulunan Akışık Ampul, Süperlit Boru, Anlaş Lastik ve Karolit Karotaşı fabrikası dışında işçilerin çalıştığı irili ufaklı atölyeler ve dinlenme tesisleri depremde yıkıldı. Fabrikaların hepsinin sigortası olmasına karşın, yine de bu fabrikalara devletten teşvik ve çok ucuza kredi veriliyor.
Bedava çalıştırıyor
Bu fabrikalar deprem sonrası yoğunlaşan işsizliği fırsat bilerek, depremzedeleri sigortasız olarak bedava ya da harçlık düzeyinde ücret vererek çalıştırmak istiyor. Örneğin Anlaş Lastik fabrikasının patronu, "Fabrikayı yeniden kuracağız. Yeniden işleteceğiz" diyerek, işçilerden ayda 20 milyon lira karşılığı çalışmalarını bekliyor. Fabrika patronu bir yandan da devletin verdiği yardımlardan faydalanıyor.
Tarım ürünleri ayakta tutuyor
Kaynaşlı'da, pişmaniye satarak yaşamını sürdürmeye çalışan Bayram Kolaç, Düzce'de büyük bir işsizlik problemi çekildiğini anlatıyor. "Bölge insanının büyük çoğunluğu şu anda işsiz. Eskiden iş bulup da çalışanların yüzde 70'i asgari ücretle çalışıyordu. Çalışanlar içinde 150 milyon lirayı aşan ücret alanına rastlayamazsınız" diyen Kolaç, Düzcelilerin büyük bölümünün tarım, hayvancılık ve orman ürünleriyle geçimini sağladığına vurgu yapıyor ve ekliyor: "Tarım olmasaydı Düzceliler biterdi."
Para yardımı fabrikatörlere
Deprem sonrası yardımların çevre illerden geldiğini anlatan Kolaç, "Devletten bir şey görmedik. Şahıslar tarafından battaniye, yiyecek, giyecek dağıtıldı. Yurtdışından özellikle Almanya, Avusturya gibi ülkelerden çok para toplandı. Bu paralar bize ulaşmadı" diyor. Yine Kaynaşlı'da oturan Bülent Gündüz de bu konuda şunları söylüyor: "Gönderilen paralar bize verilmedi. Fabrikalara trilyonlarca lira para dağıtıldı. Paralar işadamlarına verildi."
Karaborsa çadır alındı
Düzce'de çadır karmaşasının halen sürdüğüne vurgu yapan Kolaç; karaborsa, fahiş fiyatla çadır satıldığını belirterek, "Örneğin Fındıklı köyünde 80 hane olmasına karşın 6 çadır gönderildi. Her ihtiyacımızı kendimiz gidermeye çalışıyoruz" diye konuştu.
ÖNCEKİ HABER

Öcalan, kararı 'başlangıç' saydı

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa