Boeing, Hughes'un

   uydu birimini alıyor

Boeing, Hughes'un
     uydu birimini alıyor
Dünyanın önde gelen elektronik ve casus uydu yapımcısı Hughes Electronics firması, uydu bölümünü Boeing Uçak firmasına satıyor.
Dünyanın en büyük uçak firması konumunda olan Boeing ile Hughes Elecktonics arasında sürdürülen görüşmelerde, Hughes'in uydu bölümünün 3.75 milyar dolara satışı konusunda anlaşmaya varıldı. Hughes Electronics firmasının bundan sonra eğlence ve internet alanında yoğunlaşmayı planlandığı ifade ediliyor. Boeing ise Hughes'in uydu birimini satın alarak, dünyanın en büyük ticari uydu yapımcısı haline gelecek.
Boeing Firması Yönetim Kurulu Başkanı Phil Condit yaptığı açıklamada, "Boeing uzayda da bir numara olma niyetinde. Hughes uydu birimini satın alarak bu alanda lider olabilmek için bir adım attık" yorumunda bulundu.
Boeing'in Hughes'in uydu bölümünü satın alarak uydu temelli gelirlerini yüzde 35 oranında artırması bekleniyor. Ayrıca Boeing, ABD yönetiminin hava trafik kontrol, gelecek nezil mobil iletişim programlarında yeni fırsatlar yakalamayı hedefliyor.
Hughes Electronics geçen yıl 2.3 milyar dolar gelir elde ederken, uydu bölümünün Boeing firmasına katılmasının ardından, bu firmanın gelirinin yaklaşık 10 milyar dolar artması öngörülüyor.
www.evrensel.net