13 Ocak 2000 03:00

Saldırılara karşı mücadele yükseltilmeli

EMEP Ankara Yenimahalle ilçe konferansında, emperyalizmin işçi ve emekçilere karşı emeklilik, tahkim yasaları, özelleştirmeler gibi saldırıları ve bunlar karşısında emek cephesinin durumu tartışıldı.

Paylaş
Saldırılara karşı mücadele yükseltilmeli
Emeğin Partisi (EMEP) Ankara Yenimahalle İlçe Örgütü'nün, Ostim işçileri, fabrika işçileri, kamu emekçileri ve gençlerden oluşan 50 delegenin katılımıyla yaptığı konferansta, sınıfa yönelik disiplinli ve kararlı bir çalışmanın zorunluluğu dile getirildi.
Türkiye gündeminin tartışılması ile başlayan konferansta, emperyalizmin işçi ve emekçilere karşı özellikle son dönemde emeklilik, tahkim yasaları, özelleştirmeler gibi saldırıları ve bunlar karşısında emek cephesinin durumu tartışıldı. Mücadelenin yükseltilmesi gereğine vurgu yapılan konferansta, insan haklarından AB'ye, eğitim ve sağlıktan sosyal güvenlik kurumlarının tasfiyesine, düşük ücretlerden, esnek çalışmaya kadar işçi ve emekçilere yönelik saldırılar ele alındı.
TİS sürecine müdahale
Metal sektöründeki fabrikalardan gelen işçi temsilcileri, TİS sürecinin gündemde olduğunu, bu sürece müdahale edebilmenin önemini dile getirirken, işyerindeki çalışma koşullarından, işlerin ağırlığından söz ettiler. Sağlık emekçileri de bugüne kadar ihmal ettikleri sendikal çalışmaya ağırlık verilmesi gereğini dile getirdiler.
Genç ve çocuk işçinin ağırlıkta olduğu Ostim'de çalışma koşullarının oldukça ağır olduğu, çoğunun atölyelerde yattığı, sendikasız, sigortasız oldukları ifade edilen konferansta, Ostim'de örgütlülüğü geliştirmenin yolunun disiplin bir çalışmadan geçtiği dile getirildi.
Birim örgütleri
Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Batıkent ve diğer semtlerdeki çalışmalardan örneklerin verildiği konferansta, özellikle fabrikalar ve gençliğe yönelik faaliyetin önemine dikkat çekildi.
Özellikle işyerleri temelinde birim örgütlenmelerinin bir an önce güçlendirilerek, ilçe örgütünün bu ayaklar üzerinden yükselmesi kararının yinelendiği konferansta, "demokrasi getireceği" vaat edilen AB sürecine karşı işçi ve emekçilerin talepleri üzerinden bir mücadelenin yükseltilmesi istendi.
ÖNCEKİ HABER

Sivil bir anayasa yapılmalı

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş, Çiğli OSB işçilerine 1 Mayıs çağrısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa