FIS'in askeri kanadı fesh edildi

Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, şeriatçı İslami Selamet Cephesi (FIS)'nin askeri kanadı İslami Selamet Ordusu (AIS) üyeleri için genel af çıkardı.

FIS'in askeri kanadı fesh edildi
Cezayir Devlet Başkanı Abdülaziz Buteflika, şeriatçı İslami Selamet Cephesi (FIS)'nin askeri kanadı İslami Selamet Ordusu (AIS) üyeleri için genel af çıkardı. Devlet radyosunun haberinde, kararın, militanlara teslim olmaları için verilen sürenin dolmasından 48 saat önce geldiği belirtildi. Genel af kararı ardından, AIS'in de kendini feshettiği açıklandı.
Önceki gün Devlet Başkanlığı'na dayanılarak verilen haberde, "Devlet Başkanı Buteflika, örgütün kendini feshetmesi karşılığında AIS üyelerine genel af çıkardı" denildi. Ardından, devlet televizyonunun haberine göre, AIS lideri Madani Mezrag'ın imzasını taşıyan açıklamada, "Af kararı ve devletin taahhütleri temelinde, bu açıklamanın yayımlandığı tarihten itibaren AIS kendini feshetme kararı almıştır" denildi.
Anlaşma yapılmıştı
Buteflika ile AIS arasında haziran ayında, AIS'in hükümete karşı savaşı sona erdirmesini ve "silahlarını şiddet yanlısı radikal gruplara yöneltmesini" öngören anlaşma yapılmıştı.
www.evrensel.net