12 Ocak 2000 03:00

Kürt'e gözbağı zirvesi

DSP, MHP ve ANAP'ın genel başkanları, bugün Öcalan'ın Yargıtay tarafından onaylanan idam kararının, Meclis'e gönderilip gönderilmemesini görüşecekler.

Paylaş
Kürt'e gözbağı zirvesi
Hükümeti oluşturan partilerin genel başkanları, bugün 20. kez bir araya gelecekler. Bugünkü liderler zirvesinin ana gündemini, PKK lideri Abdullah Öcalan hakkındaki idam dosyası oluşturacak. Zirvede, cumhurbaşkanlığı seçimi ve Demirel'in görev süresinin uzatılmasını olanaklı kılan Anayasa değişikliği de gündeme gelecek.
Zirve öncesinde, yoğunlaştırılan tartışmalarla Kürt sorununun küllendirilmesi hedeflenmiş ve sorun "Öcalan asılsın mı, asılmasın mı?" eksenine indirgenmişti. Bugünkü zirvede, MHP'nin "karşı görüşlerini" dile getirmesi ancak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)'nin "idam cezasının infazının durdurulması" kararı ekseninde, idam dosyasının Başbakanlık'ta bekletilmesinin kararlaştırılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Başbakanlık Merkez Binası'nda saat 14.00'de yapılacak zirveye, DSP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz katılacak. Toplantıda, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Başbakan Yardımcısı Cumhur Ersümer, Devlet Bakanı Mehmet Ali İrtemçelik, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ile Sanayi ve Ticaret Bakanı Ahmet Kenan Tanrıkulu'nun da bulunması bekleniyor.
Öcalan dosyası
Liderler, iç hukuk yolları tüketildiği için Adalet Bakanlığı tarafından TBMM'ye sevk edilmek üzere Başbakanlık'a gönderilen dosyanın, bu bekleme süresince nerede tutulacağı konusunu ele alacaklar. DSP, AİHM kararının Meclis'i değil hükümeti ilgilendirdiği, AİHM'e karşı hükümetin sorumlu olduğu görüşünden hareketle, Öcalan dosyasının Başbakanlık'ta bekletilmesi görüşünü savunuyor. Küçük ortak ANAP da bu görüşe yakın duruyor. MHP ise Öcalan dosyası nedeniyle "sıkıntılı". Bir yandan "bölücü terör", "şehitlerimiz" vurgusuyla "oy patlaması" yapması ve oylarını koruma hesabı, bir yandan da FP, DYP'nin baskısı nedeniyle köşeye sıkışan MHP, "devlet çıkarları" gereği, üst makamlarda belirlenen "infazı dondurma" eğilimine karşı çıkamıyor.
Meclis'te gizli oturum önerisi
Öcalan'a verilen idam cezası konusunda başta MİT ve Dışişleri Bakanlığı olmak üzere birçok kurum tarafından rapor hazırlandığı belirtiliyor. Bu raporlarda, infazın gerçekleşmesi durumunda karşılaşılaşılacak sorunların, idamın ertelenmesi durumunda gelişecek tepkilerin değerlendirildiği ve "Öcalan'ın idamı değil, idam edilmemesi devletin çıkarlarına uygun" görüşünün ağır bastığı ifade ediliyor.
Bu eksende MHP'nin "Meclis'te Öcalan dosyasıyla ilgili gizli oturum yapılabilir" görüşünü ortaya attığı belirtiliyor. Gizli oturumda, resmi raporların tartışılması ve milletvekillerinin "resmi raporlar aracılığıyla devletin yüce menfaatleri" konusunda bilgilendirilmesi hedefleniyor. MHP, bu manevrayla kendisini sıkıştıran FP ve DYP'ye karşı rahatlamayı planlıyor.
Demirel'in görev süresi
Toplantıda liderlerin, cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda da görüş alışverişinde bulunmaları bekleniyor. Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı ile son olağan görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in görev süresinin bir dönem daha uzatılmasına imkân tanıyacak Anayasa değişikliği için girişimde bulunacağını bildirmişti. Bu konuya, ANAP'ın sıcak yaklaştığı, MHP'de ise Demirel'e karşı bir kırgınlık oluştuğu için bir netlik olmadığı ifade ediliyor.
Bu arada Milli Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu, "Apo'nun cezalandırılması konusunda son sözü söyleyecek olan TBMM'nin kararını beklemek gerekir" dedi. Manisa ve ilçelerinde iki günden beri incelemelerde bulunan Çakmakoğlu, Manisa Valisi Muzaffer Ecemiş'i makamında ziyaret ederek, ilin sorunlarıyla ilgili bilgi aldı. Çakmakoğlu, burada gazetecilerin sorusu üzerine, Öcalan'ın mahkeme tarafından verilen cezasının onaylanması gerektiğine inandıklarını kaydetti. Bakan Çakmakoğlu şöyle konuştu: "Apo'nun cezalandırılması konusunda son sözü söyleyecek olan TBMM'dir. Kararının beklenmesi gerekir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin de bu konuyla ilgili kararının, ölüm cezasıyla ilgili olan kısmı Öcalan'ı ilgilendiriyor. Bu konunun da aynı şekilde Meclis tarafından değerlendirilmesi gerekir. Ama bizim düşüncemiz Apo'nun ölüm cezasının uygulanması yönündedir. Yarın liderler toplantısı var, orada da bu konular ele alınacaktır."
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Şehir Tiyatroları'nda oyunlar sürüyor

SONRAKİ HABER

Trump yine tehdit etti: Venezuela'ya en sert yaptırımları uygulamadık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa