İsrail-Suriye silbaştan

İsrail ile Suriye arasında ABD gözetiminde süren barış görüşmelerinde hiçbir sonuç elde edilemedi.

İsrail-Suriye silbaştan
ABD'de yapılan İsrail-Suriye görüşmelerinde bir hafta boyunca temel konularda hemen hiçbir ilerleme sağlanamadı. Görüşmelerde başlanılan noktaya dönülmesi, ABD'li yöneticilerde hayal kırıklığı yarattı. Washington'daki gözlemciler, iki taraf arasında görüş ayrılıklarının çok büyük olduğunu belirterek, bu koşullarda 19 Ocak'ta başlayacak yeni tur barış görüşmelerinde de yakınlaşma ihtimalinin zayıf olduğunu belirttiler.
'İşler zor'
ABD'li Ortadoğu uzmanlarından Washington Yakın Doğu Meseleleri Enstitüsü'nden David Schenker, ABD'nin Shepherdstown müzakerelerinde bir çerçeve anlaşması çıkacağını umduğunu, ancak bu umudun kırıldığını söyledi. Schenker, "Bu durum, haliyle Clinton yönetiminde hayal kırıklığı yarattı. ABD daha fazlasını bekliyordu. Bundan sonra da işler zor olmaya devam edecek" dedi.
Golan sorunu aşılamadı
Görüşmelere yakın kaynaklar, İsrail ile Suriye arasındaki temel görüş ayrılıklarının başında Golan Tepeleri'nin geldiğini belirtti. Buna göre Suriye, İsrail'in Golan Tepeleri'ni işgal ve ilhak ettiği 4 Haziran 1967 tarihli Arap-İsrail savaşı öncesindeki sınırlara kayıtsız şartsız dönülmesini istedi. İsrail Başbakanı Ehud Barak ise Suriye'den yeterli güvenlik garantileri almadıkça "bir karış toprak vermeyeceğini" ilan etti. Ayrıca, güvenlik kaygıları giderilse bile, nihai anlaşmada bölgenin bir kısmını elinde tutmak istediğini vurguladı. Bu çerçevede İsrail, ana su kaynağı olan Celile Gölü'nün doğu kıyısını elinde bulundurmayı amaçlıyor. İki taraf da bu konuda hiçbir taviz vermedi.
İki ülke arasındaki üçüncü tur görüşmeler, 19 Ocak'ta ABD'de yeniden başlayacak. Bu tarihe kadar, ABD yönetiminin Suriye üzerindeki baskısını artırması bekleniyor. İsrail Başbakanı Ehud Barak ise, aynı dönemi, ülkesinde başgösteren muhalefeti bastırmak için kullanacak.
www.evrensel.net