10 Ocak 2000 22:00

Rehavete ve atalete yer yok

Hükümetin 2000 Yılı Programı'nda emekçiler için yeni saldırılar yer alırken, işçi ve memur konfederasyonları sessizliğini koruyor.

Paylaş
Rehavete ve atalete yer yok
Hükümetin 2000 Yılı Programı, işçi ve emekçilerin kazanılmış tüm haklarını gasp edecek maddeler içeriyor. Mezarda emekliliği ve uluslararası tahkimi getiren hükümet, tüm KİT'leri satmayı, sosyal güvenliği bütünüyle yok etmeyi, kıdem ve ihbar tazminatlarını gasp etmeyi, esnek çalışmayı yasalaştırmayı hedefliyor. Özelleştirmenin hızlanması, asgari ücret tespit yöntemlerinin işverenlerin isteği doğrultusunda yeniden belirlenmesi, sağlık ve sigorta hizmetlerinin ayrılarak sağlık alanının sermayeye açılması, özel sigortacılığın teşvik edilmesi gibi pek çok saldırıyı da içeren programı uygulamak için son hazırlıklar yapılıyor.
En önemli hedef
21 Kasım 1999 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan bu '2000 Yılı Saldırı Programı'nın ana hedeflerinden birisi, kıdem ve ihbar tazminatları. Programda, İşsizlik Sigortası'nın çıkarılması gerekçe gösterilerek, "kıdem ve ihbar tazminatlarında gereken düzenlemenin yapılacağı" ifade ediliyor. Söz konusu düzenleme ile kıdem tazminatının sadece emeklilik, ölüm gibi hallerde ödenmesi ve paranın bir fonda toplanması öngörülüyor.
Bu gerçekleşirse; işverenlerın yıllardır gördüğü rüya gerçekleşmiş olacak. Çünkü Türkiye'de yerleşmiş teamüllere göre, kıdem tazminatı işçinin yıllardır verdiği emeğin, yıpranmasının karşılığıdır. Ayrıca ülkemizde iş güvencesinin de olmadığını düşünürsek, keyfi işten atmalara karşı bir 'sigorta' durumundadır. Bu nedenle işçiler, Türk-İş Başkanı Bayram Meral'in "Bu, gazın yanına barut bir de ateş koymaktır" diye nitelendirdiği bu saldırı girişimine karşı ciddi kararlar alınmasını istiyor. Hedeflenen enflasyonun yüzde 25 olduğunu açıklayarak, 2000 yılının ilk altı ayı için memurlara yüzde 15, asgari ücretlilere yüzde 17.3, emeklilere topu topu 4-5 milyon lira maaş artışı yapan hükümet ve işverenler, toplusözleşmeler için de aynı dayatmaya hazırlanıyor.
Ancak aralık ayı enflasyon rakamları hükümetin enflasyon hedefinin tutmayacağını ortaya koydu. 1999 Aralık ayında toptan eşya fiyatları yüzde 6.8, tüketici fiyatları yüzde 5.9 oranında arttı. Buna göre aralık ayı itibariyle son bir yıllık enflasyon toptan eşyada yüzde 62.9, tüketici fiyatlarında yüzde 68.8 olarak belirlendi. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 84.6 oldu. Halkın enflasyonu ise çoktan yüzde 100'ü aştı.
Konfederasyonlar sessiz
Hükümetin saldırıları devam ederken, işçi ve memur konfederasyonları ise sessizliğini koruyor. Hükümetin ve işverenlerin açıklamaları karşısında yaptıkları çıkışlarla 'bunlara asla izin vermeyeceklerini' ileri süren sendikacılar, mücadeleyi önce yılbaşı, sonra da bayram sonrasına ertelediler. Özelikle Türk-İş, mücadele kararları almak yerine Başbakan Bülent Ecevit'i ziyaret ederek, söz konusu saldırılar konusunda 'rica'da bulunmayı tercih ediyor. DİSK ise 2000 yılı mücadele programının belirleneceğini söylediği bölge toplantılarının ardından, henüz somut bir karar açıklamadı. En son deprem bölgesinde toplanan ve bir sonraki toplantısını 12 Ocak'ta yapabileceğini açıklayan Emek Platformu'ndan ise haber yok.
7'li çete toplanıyor
Emek Platformu'nun toplantısı daha geç bir tarihe ertelenirken, Türk-İş, Hak-İş, DİSK, TİSK, TOBB, TESK ve TZOB Genel Başkanları'nın oluşturduğu '7li Çete', 18 Ocak'ta bir araya gelecek. "Uzlaşma" adı altında saldırı programlarının konfederasyonlar tarafından onaylandığı "7'li Sivil İnisiyatif" toplantısında Ekonomik ve Sosyal Konsey ve İşsizlik Sigortası Fonu görüşülecek.
ÖNCEKİ HABER

Tank ihalesi için teklifler 17 Ocak'ta

SONRAKİ HABER

Turkey ranks 130th for sexual inequality out of 149 countries

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa