11 Ocak 2000 03:00

Metin, özlemleriyle anılıyor

Polisler tarafından öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe anmaları çeşitli illerde yapılan etkinliklerle devam ediyor.

Paylaş
Metin, özlemleriyle anılıyor
Polisler tarafından öldürülen Evrensel Gazetesi muhabiri Metin Göktepe anmaları çeşitli illerde, sendika, kitle örgütleri ve partiler tarafından yapılan etkinliklerle devam ediyor. Antalya, Bursa, Niğde, Kilis, Dersim ve Ankara Keçiören'de yapılan etkinliklerde Metin'in, özlemlerinin ve öğrettiklerinin unutulmayacağı vurgulandı.
Antalya'da EMEP il binasında Emek Gençliği tarafından yapılan anmaya, 70 genç katılırken, oluşturulan serbest kürsüde katılımcılar söz alarak, Metinle, katledilişiyle başlayan sürecin öğrettiklerine sıkı sıkıya sarılmak gerektiğini vurguladı. Bursa'da da Emek Gençliği tarafından EMEP il binasında yapılan etkinlikte, emek cephesinde yer alan gazete ve gazeteciler üzerindeki baskılar tartışıldı. EMEP Niğde il binasında yapılan ve saygı duruşuyla başlayan, Metin'in hayatı, mücadelesi ve partili yaşamı üzerine konuşulan anma 2,5 saat sürdü. Müzik dinletisi ile sona eren anmaya Organize Sanayi'den tekstil işçileri ilgi gösterdi.
'Sürüyor hâlâ kavga'
Büro Emekçileri Sendikası Kilis İl Temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, "Bir insan öldü. Yoktu kendini koruyacak yaşama açılmış kaleminden başka. Bir insan öldü. Yoktu gidecek yolu, demokrasi ve barışa giden yoldan başka. Bir insan öldü ama sürüyor hâlâ kavgası ölüme karşı, unutulmaya karşı" denildi. Açıklamada, katledilişinin 4. yıl dönümünde Metin'i andıkları, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşatacakları vurgulandı.
EMEP Keçiören İlçe Örgütü de önceki gün düzenlediği etkinlikle Metin Göktepe'yi andı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı anmada EMEP Keçiören İlçe Başkanı Celal Aygün bir konuşma yaparak Göktepe ve mücadelesi hakkında bilgi verdi. Konuşmanın ardından düzenlenen forumda katılımcılar, Göktepe'nin mücadelesini sürdüreceklerini belirttiler. Göktepe ve mahkeme görüntülerinin yer aldığı dia gösterisi ile devam eden ve 3 saat süren anma, şiir ve müzik dinletileriyle sona erdi.
Kongreyle birleşen anma
Önceki gün yapılan, OHAL'in ve emekçilere yönelik saldırı yasaları olan tahkim ve sosyal güvenlik yasasının kaldırılması talebinin öne çıktığı EMEP Tunceli Merkez İlçe Kongresi'nde, Metin Göktepe anması da gerçekleştirildi. "Yaşasın iş, ekmek, özgürlük mücadelemiz", "Herkese iş, köylüye toprak, halka hürriyet" ve "Metinler ölmez, özgür basın susmaz" sloganlarının atıldığı kongre sonucunda, ilçe başkanlığına Murat Üldeş getirilirken, yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Hasan Ertuğrul, Mehmet Çiçek, Helin Çelik, Baran Dal.
ÖNCEKİ HABER

Yabancı sermaye tahkim uyum

SONRAKİ HABER

Dilovası’nda iş kazası: Forktliftin altında kalan işçi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa