09 Ocak 2000 22:00

Depremzede belediyeden

   hükümete tepki

Paylaş
Depremzede belediyeden hükümete tepki
17 Ağustos'taki depremin merkez üssü olan Gölcük'te, halk unutulmaktan şikâyetçi olurken, Belediye Başkanı İsmail Barış da, hükümetin kendilerini unuttuğunu belirtti. Barış, ilçenin depremle yerle bir olduğunu ve taş üstünde taş kalmadığını belirterek, "Bu felaketten en büyük yarayı Gölcük almıştır. Ancak hükümet bizi unuttu. Ama Gölcük halkı yapılanları unutmayacak" dedi. Gölcük'e yaklaşık 4 ay aradan sonra doğru dürüst yardım gelmeye başladığını kaydeden Barış, şöyle konuştu: "Depremin Gölcük'te açtığı yara çok büyük. Bu yarayı tedavi için çok geç kalındı. Gölcük, mutlak özel bölge statüsüne alınmalıydı. Ancak Gölcük'e bu da çok görüldü.
Gölcük'ün yaralarının kısa sürede sarılması oldukça zor. O nedenle, Gölcük'ün kurtuluşu, özel bölge statüsüne alınmasına bağlıdır."
Tek kuruşumuz kalmadı
En büyük sıkıntının korku çadırları olduğunu ifade eden Başkan Barış, insanların korkularında haklı olduğunu, ancak evi sağlam olanların normal yaşama dönme zamanlarının geldiğini kaydetti. Korku çadırlarında, genellikle mağdur olan ve çalışamaz durumdaki vatandaşların barındığını vurgulayan Barış, "Bu insanlara da, sürekli yardım yapmak çok zor. Biz, belediyemize gelen yardımların tamamını korku çadırlarında barınmaya çalışan halkımıza götürmeye çalışıyoruz. Ancak biz de belediye olarak depremzedeyiz. Tek bir kuruş gelirimiz kalmadı. O nedenle yaptığımız yardımlar yeterli olmuyor" diye konuştu.
İlçedeki enkaz çalışmalarına da değinen Başkan Barış, halen 500'ün üzerinde yıkılacak bina bulunduğunu belirtti. Barış, Gölcük'ün yeniden yapılanması için, öncelikli olarak enkaz yığınlarının ortadan kaldırılması gerektiğini sözlerine ekledi.
2000 işyeri yıkıldı
Gölcük'te, 2000 civarında işyerinin yıkıldığını ve binlerce esnafın işsiz kaldığını hatırlatan Barış, 2001 yılındaki hedefleri hakkında da şunları söyledi: "Esnafımıza ancak 200 prefabrik işyeri için söz aldık. Bu işyerlerinin yapımına bayram sonu başlanacak. Ocak ayı sonunda ise içme suyu ve kanalizasyon şebekelerimizin ihaleleri yapılacak. Kalıcı konutlar için Saraylı Şirinköy'de yer tespiti yapıldı ve zemin etüt çalışmaları bitirildi. Önümüzdeki günlerde arazi kamulaştırılma işlerine başlanacak ve Dünya Bankası 4000 konut yapacak. Yaptığımız planlamaya göre, tüm bu çalışmalar, 29 Ekim 2001 tarihine kadar gerçekleşmiş olacak."
ÖNCEKİ HABER

Depremzedenin bayram kâbusu

SONRAKİ HABER

Gazeteci Kürşat Akyol, memleketi Ödemiş'te toprağa verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa