Rusya büyük saldırı için hazırlanıyor

Rus ordusunun operasyonlarını kısmen askıya aldığını açıklamasının ardından, Grozni'de çatışmaların yoğunluğunun büyük ölçüde azaldığı bildirildi.

Rusya büyük saldırı için hazırlanıyor
Rus ordusunun operasyonlarını kısmen askıya aldığını açıklamasının ardından, Çeçenya'nın başkenti Grozni'de çatışmaların yoğunluğunun büyük ölçüde azaldığı, ancak karşılıklı ateşin hâlâ sürdüğü bildirildi. Askeri uzmanlar, çatışmalardaki azalma ve kısmi ateşkesin nedeninin, ramazan bayramı sonrasında girişilecek büyük bir saldırıya hazırlık olduğunu söylediler.
Bölgedeki AFP muhabiri, Rus ordusunun önceki gün herhangi bir taarruza girişmediğini belirtti.
Buna karşılık, Rus askerleriyle Çeçen milisler arasında kent çevresinde karşılıklı ateşin az yoğunluklu olsa da devam ettiği ve top seslerinin hâlâ duyulduğu kaydedildi.
Argun'da çatışmalar sürüyor
Bu arada Rus ve Çeçen kaynaklarına göre, Çeçenya'nın büyük kentlerinden Argun'daki çatışmalar kent çevresinde sürüyor.
Çeçen yetkililerinden Movladi Udugov, Ruslar tarafından 3 Aralık tarihinde ele geçirilen kenti şiddetli çatışmalardan sonra "kısmen geri aldıklarını" ileri sürdü.
Udugov, "Kentte Rusların tek kontrol ettiği yer olan gar çevresinde tek tük çatışmalar sürüyor" diyerek, Argun kentinin güneydoğusundaki Mesker-Yurt bölgesini de ele geçirdiklerini iddia etti.
İtar-Tass ajansının haberine göre de, bir Rus yetkili, Argun kentinin güneyinde bir grup Çeçen savaşçının sıkıştırıldığını ve kısa bir süre sonra etkisiz hale getirileceğini savundu.
Rus tarafı, son 24 saat 1 kayıp verdiğini, 5 askerin de yaralandığını açıklarken, askeri uzmanlar, Rus birliklerinin sadece Grozni'de değil, tüm Çeçenya'da karşılaştıkları güçlüklerin, ramazan gerekçesiyle ilan edilen ateşkese neden olduğunu belirtiyorlar.
Askeri uzmanlar, Rus komutanlarının çok daha geniş kapsamlı yeni bir saldırı hazırlamakta olduklarını ifade ediyorlar.
'Ölü sayısı gizleniyor'
Çeçenya'da savaşan Rus askerleri, buradaki savaşa Rus halkının tepki göstermesinden kaygılanan ordunun, savaşta ölen Rus askerlerinin gerçek sayısını gizlediğini öne sürüyor.
Sleptsovskaya bölgesi yakınındaki Kavkaz kontrol noktasında görevli bir Rus askeri, askeri yetkililerin, çok az kayıp verdikleri iddialarına rağmen, her gün Çeçenya'dan ölü ve yaralı askerlerle dolu askeri kamyonların geldiğini belirtti.
İçişleri Bakanlığı'na bağlı Sergei adlı asker, "Onlar, 2 ya da 3 kişinin öldürüldüğünü söylüyorlar, ancak gerçek rakam, bunun iki ya da üç katı" diye konuştu.
Sergei, bütün cesetlerin kendi bulundukları bölgeden geçtiği için bunun farkında olduklarını kaydetti.
Soyadını açıklamayan Pyotr adlı bir asker de eylül ayından bu yana, başkent Grozni'nin Chernorechye Mahallesi'ndeki bir yolu tutmakla görevlendirilen 115 askerden çoğunun öldüğünü ya da yaralandığını, geride 58 askerin kaldığını söyledi.
Bu bölgeye asker sevkıyatının sürdüğünü, yetkililerin kayıp vermedikleri yolundaki açıklamalarına devam ettiğini belirten Pyotr, 11 Aralık'ta 115 askerin daha geldiğini, aynı bölgeye 2 Ocak'ta asker sevkıyatı yapıldığı sırada geride yalnızca 17 askerin kaldığını belirtti. Rus ordusunun, en son perşembe günü yaptığı resmi açıklamaya göre, Çeçenya'da, eylül ayında operasyonların başlamasından bu yana, Savunma ve İçişleri Bakanlığı'na bağlı 465 asker ölürken, 1583 asker de yaralandı.
Solana'dan bir uyarı daha
Öte yandan, AB Dış Politika ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana, "askeri yöntemin" Çeçenya sorununun çözümü olmadığını tekrarladı. Solana, Portekiz'de yayımlanan Diario de Noticias gazetesine verdiği demeçte, bunu Rus makamlarına birçok kereler altını çizerek söylediklerini belirtti.
Solana, "Çeçenya'da olup biten çok ciddi. Rus makamlarının uyguladıkları yöntem konusunda büyük görüş ayrılığımız var" dedi.
www.evrensel.net