09 Ocak 2000 03:00

'Uzak' mahallelere yardım ulaşmıyor

Düzce'de depremzedelere yapılan yardımlar şehir merkezine uzak olan mahallelerde bulunan çadırkentlere yeteri kadar ulaştırılmıyor.

Paylaş
'Uzak' mahallelere yardım ulaşmıyor
Düzce'de depremzedelere yapılan yardımlar genellikle sadece şehir merkezine yakın çadırlarda hemen dağıtılırken şehir merkezine uzak olan mahallelerde bulunan çadırkentlere yeteri kadar ulaştırılmıyor. Azmilli Kızılay Çadırkenti de böylesi 'uzak' yerlerden biri. Depremzedeler halen yazlık çadırlarda kalıyorlar ve bu durum, sık sık hastalanmalarına yol açıyor. Azimli Çadırkenti'nde yaşamın nasıl sürdüğüne ilişkin sorular yönelttiğimiz depremzedeler bir dizi sorunu dile getirdi. Özellikle giderek güçleşen hava koşulları karşısında depremzedelerin en önemli sorunu ısınma.
Barınma sorunu devam ediyor
Depremzede Ahmet Gündoğu, doğal ihtiyaçlarını karşılayamadıklarını belirtti. Çadırkentte kalan Aleaddin Sipal "Televizyonlarda seyrediyoruz. Askeri çadırkentte ısıtma yapılıyor. Ama burada öyle bir şey yok. Burada pek faaliyetler yok" diyerek şikâyetlerini dile getirdi. Zor şartlarda yaşadıklarını ifade eden depremzede Nurcan Çakır ise, su sorunu yaşadıklarını ifade etti. Çakır, yeterli ısınma olmadığı için çocuklarının hastalandığını anlattı.
Hâlâ yazlık çadırdalar
Depremzede Mehmet Zivali de yardımları "görmediklerini" söyledi. 7 aylık bir çocuğa sahip olan Zivalı, hastalanan çocuğunun tedavisi için uğraşıyor. Sağlıkla ilgilenen kimsenin olmadığını ifade eden Zivali, işsiz olduğu için geçinemediklerini dile getirdi. Yangınlara karşı 20 çadıra 1 yangın söndürücü verilmiş. Hüseyin Birikti, isimli depremzede, halen yazlık çadırlarda kaldıklarına dikkat çekti. Çadırkentin çamur içinde kalıdığına işaret eden depremzede İsmail Ütünal, büyük çabaları sonrasında ancak iki kamyon kum getirebildikelerini söyledi. Yağmur yağdığında çadırkentin sular altında kaldığını anlatan Ütünal, "Çadır kenti yönetimi tarafından yardımlar dağıtılıyor. Buraya gelince bitti diyorlar" dedi.
Havva Öztürk de "İki yatalak hastamız var. İki kızım kaza geçirdi. Birinin ayağı yok. Bakımları iyi olursa 5-6 içinde yürüyebilecek. Biz de bakamıyoruz" diyerek yardım beklediklerinden söz etti. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


IMF bürosu tartışma yarattı
IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cotarelli'nin "Stand-by'ı takip etmek için Türkiye'de bir IMF bürosu kuracağız" demesi, hükümet içinde tartışma yarattı. Devlet Bakanı Recep Önal, "Şu aşamada hükümetimiz böyle bir büronun kurulmasını uygun görmemektedir" dedi.
Cotarelli'nin IMF'nin daha kolay denetlemek amacıyla Türkiye'de büro kuracağı açıklamasına karşılık Devlet Bakanı Önal, hükümetin şimdilik böyle bir düşüncesi olmadığını söyledi.
Önal, gazetecilerin "IMF'nin Türkiye'de açacağı büroyu hükümet neden istemiyor?" şeklindeki soru üzerine, büronun kurulup kurulmamasının çok önemli bir şey olmadığını savunarak, "Bu onların bir diyetidir. İleride bakılacaktır; ne gibi faydaları olacaktır buranın veya ne düşünüyorlar. Buna göre bir karar verilecektir" diye konuştu. Recep Önal, şöyle devam etti:
Hükümetin haberi var
"Şu aşamada hükümetimiz böyle bir büronun açılmasını uygun görmemektedir. Bu konuda çok ayrıntılı bir şey söylemek mümkün değil şu anda. Yani bu psikolojik bir şeydir, IMF'nin büro açıp veya açmaması. Yoksa sonuçları olacak bir şey değildir. IMF, zaten burada daha çok bilgi alışverişi ve irtibat bürosu olarak düşünmektedir. Onların niyeti odur. Bu aşamada, hükümetimiz de, telekomünikasyon imkânlarının dünyada çok geliştiğini, bu nedenle böyle bir irtibata gerek olmadığını, bunun her türlü iletişim vasıtasıyla sağlanacağını düşünmektedir."
Bir gazetecinin "IMF'nin büro açacağından haberiniz var mıydı?" yönündeki sorusuna, "Bütün ekonomik projelerden haberim var" yanıtını veren Önal, enflasyonla mücadele programına ilişkin görüşlerini de açıkladı.
ÖNCEKİ HABER

Okuyan 'yolsuzluğu örttüğünü' reddetti

SONRAKİ HABER

Sinop'ta tek katlı ahşap ev yandı: 3 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa