Sıkıyönetim işçileri yıldırmadı

Ekvadorlu işçi ve emekçiler, hükümetin sıkıyönetim ilanına, Devlet Başkanı'nın istifası talebiyle yeni grev ve gösteriler yaparak yanıt verecekler.

Sıkıyönetim işçileri yıldırmadı
Ekvadorlu işçi ve emekçiler, IMF güdümlü Mahuad hükümetinin sıkıyönetim ilanına yeni grev ve eylemlerle yanıt vermeye hazırlanıyorlar. Ekvador Devlet Başkanı Jamil Mahuad'ın, ülkedeki genel grev ve gösterileri bastırmak için ilan ettiği sıkıyönetime ilk büyük tepki petrol işçilerinden geldi. Önceki gün bir açıklama yapan kamuya ait Petroecuador şirketi işçileri, 17 Ocak'tan itibaren süresiz greve çıkacaklarını ilan ettiler. Sıkıyönetim kararına karşı perşembe günü yüzbinlerce işçiyle birlikte sokaklara çıkan sendikalar da, 12 Ocak'ta yeni eylemler başlatacaklarını duyurdu. Ekvadorlu yerliler de, 15 Ocak'ta büyük bir yürüyüş yapacaklarını bildirdiler.
Mahuad istifa edene dek
Grev ve eylemlerinin ilk amacı, Jamil Mahuad'ın derhal istifa etmesi. Petroecuador işçilerinin önderlerinden sendikacı Enrique Barros, "Mahuad istifa edene dek grevden vazgeçmeyeceğiz" diye konuştu. Şirkette çalışan 4500 işçinin tamamının greve katılacağını kaydeden Barros, greve diğer sektörlerden de destek geleceğini umduğunu belirtti.
"Harvard eğitimli" eski bir avukat olan Devlet Başkanı Mahuad, işçi ve emekçi muhalefetinin giderek yükselmesi üzerine perşembe günü sıkıyönetim kararı almıştı. Mahuad hükümeti, yeni grev ve eylem kararları hakkında, "yıkıcı ve komplocu hareketler karşısında taviz verilmeyeceği"ne ilişkin bir açıklama yaptı.
Sıkıyönetim, Mahuad'a özel yetkiler tanıyarak, grev ve gösterilerin polis ve ordu şiddeti yoluyla bastırılmasına zemin sağlıyor.
Yüzde 17 devalüasyon
Öte yandan, hükümetin IMF güdümlü ekonomik politikaları, Ekvador'un tarihinin en büyük ekonomik krizlerinden birini yaşamasına neden oldu. Mali piyasalardaki sarsıntılarla başlayan kriz nedeniyle, ülkenin para birimi sucre hızla değer kaybediyor. Yabancı spekülatörler tarafından altı oyulan sucre, 2000 yılının ilk haftasını yüzde 17 kayıpla tamamladı. Sucre, 1999 boyunca da yüzde 67 değer yitirmişti. Yetkililer ise, serbest kur politikasından "taviz verilmeyeceğini" açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Virginia Ferro, "Acele ve çılgınca önlemler alamayız. Serbest kur piyasasını korumaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Ekvadorlu iktisatçılar, krizin kısa vadede atlatılması için sabit kur oranı uygulamasına geçilmesini öneriyor. Ancak Ekvador hükümeti ile 250 milyon dolarlık kredi pazarlığında olan IMF, "mevcut ekonomik politikalardan taviz verilmemesini" istiyor.
ABD güdümlü bir ekonomi
Latin Amerika'nın en yoksul ülkelerinden biri haline getirilen Ekvador'da 12.4 milyonluk nüfusun yüzde 17'si işsiz. Yüzde 60.7 ile kıtanın en yüksek enflasyon oranına sahip olan Ekvador ekonomisi, 1999 yılında 7.3 oranında küçüldü. Ülkedeki son ekonomik krizin temelinde, Ekvador'un temel ihraç kalemleri olan petrol, muz, karides ve çiçek fiyatlarındaki büyük düşüşün yattığı belirtiliyor. ABD'li muz tekellerinin gözde ülkesi olan Ekvador, bağımsız bir ekonomik politika uygulaması halinde kendine yeterli kaynaklara sahip. Dünyanın en büyük muz ihracatçısı, Latin Amerika'nın altıncı büyük petrol üreticisi olan Ekvador, bu sektörlerini büyük ölçüde ABD'li tekellere teslim ettiği için aynı zamanda bölgenin en fakir ülkesi.
www.evrensel.net