Hüstaş işçisi kazandı

Soma'da kurulu Hüstaş AŞ'de aylardır ücretleri ödemeyen patrona tepki gösteren işçiler, üretimden gelen güçlerini kullanarak maden ocaklarına inmediler.

Hüstaş işçisi kazandı
İbrahim Dağdelen
Soma'da kurulu Hüstaş AŞ'de aylardır ücretleri ödemeyen patrona tepki gösteren işçiler, üretimden gelen güçlerini kullanarak maden ocaklarına inmediler. İşçilerin eylemi karşısında geri adım atmak zorunda kalan patron ücretlerin yüzde 70'ini hemen ödemeye başladı. Gelişmelerle ilgili olarak gazetemize konuşan Türkiye Maden-İş Soma Şube Başkanı Naim Sezer, patronu uyararak "Bundan sonra sözleşmeyi ihlal etmeye kalkarsa gerekli cevabı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" dedi. Hüstaş patronunun yeni yapılan toplu iş sözleşmesine uymama yönünde eğilime girdiğini söyleyen Sezer, "Sendika yönetimi, temsilci ve işçiler olarak toplusözleşmemize sahip çıkarak üretiminden gelen gücümüzü kullandık. İşverene ücretlerin ödenmesi konusunda hassas davranması gerektiğini hatırlattık. Patron bundan sonra da sözleşmeyi ihlal etmeye kalkarsa gerekli cevabı vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın" diye konuştu.
Patron paraları borsaya yatırıyor
Hüstaş işçilerinden Seyfettin İrki de, bayram haftasına girilmesine rağmen patronun ücretleri ödemek istemediğini ifade etti. Sendika önderliğinde toplusözleşmeden doğan hakların gasp edilmek istenmesine karşı eyleme geçtiklerini belirten İrki, "Sendikası ile birlik olan işçinin her türlü zorlukları aşabileceğini bu eylemimiz göstermiştir" dedi.
Ahmet Baş adlı işçi, "Hüstaş AŞ'de sürekli kömür çıkarılmasına ve satılmasına rağmen paralarımız bir türlü ödenmiyor. Patron bedava para kazanma derdinde. Patron kazandığı paraları borsaya yatırarak bizleri açlığa, sefalete sürüklemektedir. Bu çilemizin bitirilmesi ve paralamızın zamanında ödenmesini istiyoruz. Çünkü onlar gibi bedava para kazanamıyoruz" ifadeleriyle patronun içinde bulunduğu keyfi durumu anlattı.
'Bu gidişe dur demeliyiz'
"Hüstaş'ta senelerdir sorunlar yaşanıyor. Burada işçiler hep diken üstündedir. Sürekli işten atmalar olmakta ve sendika ile patronlar sürekli sürtüşme yaşanmaktadır" diyen Şaban Dere adlı maden işçisi, sözlerine şöyle devam etti: "Yeni seçilen sendikamız tutarlı ve sınıftan yana tavır alarak üretiminden gelen gücünü kullanması sonucu patron geri adım atarak ücretleri ödemeye başladı."
Orhan Aydın ise Hüştaş işçilerinin ekonomik olarak çok zor durumda olduğunu ifade ederek, "Düzenli ücret verilmediği gibi, ödemeler de zamanında yapılmıyor. Mağdur durumdayız; kömür çıkaran biz olmamıza rağmen kömürsüz kalan, aç kalan yine biz oluyoruz. Bu gidişe dur demeliyiz" dedi.
www.evrensel.net