Devletin prefabrik yalanı!

Depremzedeler, prefabrik konutlara yerleşmek istemedikleri yönündeki iddiaları yalanladılar.

Devletin prefabrik yalanı!
Prefabrik konutların önemli bir kısmının boş olması nedeniyle, "Depremzedeler prefabrik konuta ilgi göstermiyor", "Kira yardımının kesilmesini istemiyor" şeklinde açıklamalar yapılırken, Yalova'da gazetecilerle görüşen bazı depremzedeler, prefabrik konutların kendilerine verilmediğini söylediler.
Prefabrik konut istiyoruz
Kazım Karabekir Çadırkenti'nde yaşayan Remziye Yıldırım, "Biz bu soğuğun, pisliğin içinde yaşamayı çok mu seviyoruz? Tabi ki prefabrik konut istiyoruz. Başımızı sokacak bir yerden başka istediğimiz yok. Ama prefabrik konut için bir sürü engel çıkarılıyor. Vermiyorlar. Sonra da çıkıp 'İlgi göstermediler' diyorlar" şeklinde konuştu. Depremzedeler, prefabrik konut için valilikçe açıklanan kriterlerler arasında, "Evi tamamen yıkılmış ve depremde ölüsü bulunma", "Evi hasarlı olanların 600 milyon lira onarım ve aylık 100 milyon lira kira yardımından vazgeçmeleri" koşulunun bulunduğunu ifade ettiler.
Engel çıkartıyorlar
Depremzedeler, bu kriterlerin "engel çıkarmak için düzenlendiğini", çadırlarda yaşayan insanların evlerinin zaten hasarlı olduğunu, herhangi bir gelirlerinin de olmadığını söylüyorlar. src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


İBDA-C'li tutuklulardan isyan: 1 ölü
Metris'te geçtiğimiz günlerde 150'den fazla askerin rehin alındığı isyanın ardından, İBDA-C'li tutuklular, dün de Bandırma ve Metris cezaevlerinde isyan başlattı. Resmi kaynakların "sevk talebiyle başladığını" söylediği isyanda, ilk bilgilere göre bir tutuklu öldürüldü, biri avukat 18 kişi ise tutukluların elinde rehin. İBDA-C'li tutuklular, isyanın oruç tutan tutuklulara uygulanan baskı ve yapılan hakaretler üzerine başladığını savundular.
İBDA-C'li tutukluların isyanı önce Bandırma Cezaevi'nde başladı. Bir süredir açlık grevi yapan tutuklulara, askerler tarafından operasyon düzenlendi. Silah ve gaz bombası kullanılan saldırıda, İBDA-C'li tutukluların verdiği bilgiye göre, Hasan Meriç adlı tutuklu öldürüldü, 4 tutuklu ağır yaralandı.
Çok sayıda yaralı asker ve tutuklunun ise ayakta tedavi edildiği öğrenildi.
Rehinelere ölüm tehdidi
Bandırma Cezaevi'ndeki saldırı üzerine, İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu'nun da bulunduğu Metris Cezaevi İBDA-C Koğuşu'nda da isyan başladı. Müvekkilini görmeye gelen Ender Meriç adlı bir avukat ile Başgardiyan Servet Karadeniz ve 16 infaz koruma memurunu rehin tutan tutuklular, Bandırma'daki operasyonun durdurulmasını, Metris'te herhangi bir operasyon düzenlenmemesini, aksi taktirde rehineleri öldüreceklerini açıkladılar. Çeşitli televizyon kanalları ile canlı bağlantı da yapan tutuklu temsilcileri, "kaybedecekleri hiçbir şey olmadığını" ve "operasyon başlar başlamaz rehineleri öldüreceklerini" söylediler. İBDA-C'li isyancı tutuklular, devletin provokasyon yarattığını, bayram öncesi kendilerinin isyan gibi bir niyetleri olmadığını da belirttiler.
'Vahim olaylar oluyor'
Bu arada İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, Bandırma'daki operasyonun durdurulması talebiyle Metris Cezaevi'nde bu sabah avukat Ender Meriç ile 14-15 infaz koruma memurunun rehin alındığını belirterek, ''Anlaşıldığı kadarıyla Bandırma'da vahim olaylar oluyor. Metris'te olmaması için elimizden geleni yapacağız'' dedi. Sayman, Metris Cezaevi'ndeki gerginlik ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, ''İstanbul Barosu'nun da, bunların durdurulması için çaba göstermesini istediler. Ben de bakanlık ile görüştüm, durumu anlattım. Hem Metris'tekini, hem Bandırma'dakini... Sanıyorum operasyon devam ediyor'' dedi. Sayman, bu olayda ''arabulucu'' olarak davranmadıklarını, sadece operasyonun durdurulması için kendilerinden baronun müdahale etmesinin istendiğini dile getirerek, şöyle devam etti: ''Bizim burada arabuluculuk yapmamız mümkün değil. Eylemi yapanlar ya da isyancı denilenler kim olursa olsun, hangi görüşte olursa olsun, hep operasyon yapılmasına karşı çıktık. Görüşmelerle çözülmesi gerektiğini belirttik. Çünkü her operasyon mutlaka ölüm demek, mutlaka yaralı demek. Bu da bir çözüm değil. Bu sefer de ölümler olmaması için çaba göstereceğiz. Ama anlaşıldığı kadarıyla Bandırma'da vahim olaylar oluyor. Metris'te olmaması için elimizden geleni yapacağız".
Görüşmeler sürüyor
Bu arada, İBDA-C davası avukatlarından Hasan Ölçer de, Metris Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlü yakınlarının kendisine ilettikleri bilgiler doğrultusunda, Bandırma'ya destek vermek amacıyla Metris'de de bir eylem başlatıldığını söyledi. Metris'in eylem gerekçesinin, Bandırma Cezaevi'ndeki operasyonun bitirilmesi ve askerin geri çekilmesi talebi olduğunu kaydeden Avukat Ölçer, ''Bu sabah saat 09.30-10.00 itibariyle şu an Metris'te de 20 gardiyan, 1 avukat ve zannediyorum bir 2. müdür tutukluların elinde rehin olarak bulunuyorlar'' dedi. Ölçer, Metris Cezaevi'ndeki eylemin ciddi bir şekilde geliştiğini ve rehinelerin can güvenliklerinin tehlikede olduğunu bildirerek, anlaşma sağlanması için idare ve başsavcıyla olan görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.
Girişimler sürüyor
Cezaevi Savcısı Hüseyin Akistanbullu'nun tatilde olması dolayısıyla, eylemi haber alan Bakırköy Cumhuriyet Başsavcısı Celil Demircioğlu hemen cezaevine geldi. Demircioğlu ve cezaevi yönetimi yaptığı bir toplantının ardından, tutukluların başlattığı eylemin sona ermesi ve rehinelerin bırakılması için girişimlerde bulunmayı sürdürüyor. Bu arada, cezaevindeki eylem nedeniyle Metris'e çok sayıda jandarma birliği, itfaiye ve sağlık araçları ile emniyet birimleri takviye olarak gönderildi. Öte yandan, cezaevi dışarısında görüş için gelen ve burada toplanan tutuklu yakınları, eylemi destekleyen sloganlar attı.
Bandırma
Öte yandan, Bandırma Cezaevi'ndeki isyan da devam ediyor. Yaklaşık 50 İBDA-C'linin, açlık greviyle başlattıkları eylemde önceki gün yatak ve yorganları ateşe verdikleri, koğuş duvarlarını parçaladıkları açıklandı. Geceyi sakin geçiren Bandırma Cezaevi'nde, dün sabahtan itibaren yeniden hareketlilik gözlendi. Sabah saatlerinde yeniden dumanların yükseldiği cezaevinin bahçesinde, ambulans ve itfaiye ekiplerinin bekleyişleri de sürüyor. Olaylar sırasında Hasan Meriç adlı bir mahkûmun öldüğü, yaralanan 3-4 askerin Bandırma Devlet Hastanesi'nde ayakta tedavi edildiği belirtildi.
Balıkesir Jandarma Alay Komutanı Albay Halil Baysal, Bandırma Kaymakamı Mustafa Ali Örnek ve Başsavcı Ünal Yalıncak halen cezaevinde bulunuyor. Balıkesir Valisi Alaaddin Yüksel de gelişmeleri yerinde takip etmek amacıyla ilçeye gitti.
Bu arada, Balıkesir Barosu'nun Bandırma Temsilcisi Süleyman Eren, cezaevindeki olaylarla ilgili yetkililerden bilgi alamamaktan yakındı. Eren, "Orada olayların olduğunu biliyoruz ama olayların ne boyutta olduğu, ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusundaki sorularımıza Başsavcı dahil kimseden yanıt alamıyoruz" dedi.
www.evrensel.net