Putin'e destek büyüyor

İstifa eden Boris Yeltsin'in büyük desteğini alan Rusya Devlet Başkan Vekili ve Başbakan Viladimir Putin, giderek daha geniş kesimlerin desteğini alıyor.

Putin'e destek büyüyor
İstifa eden Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin'in büyük desteğini alan Rusya Devlet Başkan Vekili ve Başbakan Viladimir Putin, giderek daha geniş kesimlerin desteğini alıyor. Rusya siyasi yaşamında önemli bir etkiye sahip olan yerel liderler, Çeçenya'ya yönelik saldırılar nedeniyle büyük pirim yapan Putin'e destek verdiklerini açıkladılar.
Eski muhalifler
Önceki gün, seçim tarihini belirlemek üzere Moskova'da bir araya gelen liderlerin arasında Putin'in eski muhalifleri de yer alıyor. Birçoğu eski Rusya Başbakanı Yevgeny Primakov'un destekçisi olan yerel liderlerin bu 'ani çark edişlerine' gerekçe olarak, daha geçtiğimiz ağustos ayında arkasındaki kamuoyu desteğinin yüze 17i geçmediği belirtilen Putin'in yükselişi gösteriliyor.
Kremlin sarayında yeni taraftarları ile görüşen Putin, seçim kampanyalarının " çamursuz" geçmesini istedi. Orduyla sıkı ilişkiler kurmayı da başaran Putin, eski bir gizli servis elemanı.
Hayvansever Putin
Bu arada, 'yumuşak' bir imaj yaratmaya çalışan Putin, Brigitte Bardod'a yolladığı elektronik posta ile de iyi bir hayvansever olduğunu "ilan etti."
Itar-Tass haber ajansının verdiği bir habere göre, Putin, Bardod'un kendisine yolladığı mesajı yanıtladı. Putin, mesajda "Sizin gibi insanların çabalarının da sonucunda, yeni binyılda insanoğlunun daha nazik ve cesur olmasını umuyorum" dedi.
Yeltsin 'iki ay' dedi
Öte yandan, eski Devlet Başkanı Yeltsin, Çeçenya'daki çatışmaların iki ay sonra biteceğini ileri sürdü. Ortodoks Noeli nedeniyle Kudüs'te bulunan Yeltsin, Rum Ortodoks Patrikhanesi'ne girerken basına yaptığı açıklamada, "Savaş iki ay daha sürer, sonra bayrağımızı Çeçenya'a dikeriz" dedi. Çeçenya operasyonunun ne zaman sona ereceği konusunda Rus yetkililer, çelişkili açıklamalrda bulunuyor.
Çatışma bölgesinden, Çeçen güçlerinin Grozni'deki Rus mevzilerine yönelik gece saldırılarını artırdıkları haberleri geliyor.
Küçük gruplar halindeki Çeçenlerin Rus mevzilerine bazen 100 metre kadar yaklaşarak, askerlere ve zırhlı araçlara yönelik roketli ve el bombalı saldırılar düzenledikleri belirtilirken, Rusların kayıpları konusunda bir bilgi bulunmuyor. İnterfaks ajansının haberine göre, Rus askeri kaynakları, Rus güçlerinin Grozni'nin denetimi için son 10 günde giriştiği savaşta 80'den fazla asker ve polis kaybettiğini belirttiler. Aynı kaynaklar, aynı dönemde 200'e yakın asker ve polisin de yaralandığını söylediler.
www.evrensel.net