05 Ocak 2000 03:00

Belediye işçileri deprem

   bölgesinde eyleme hazırlanıyor

Paylaş
Belediye işçileri deprem
     bölgesinde eyleme hazırlanıyor
Deprem bölgesi Kocaeli'deki 40 belediyede çalışan, çeşitli sendikalara üye 12 bin işçinin, 17 Ağustos depreminden bu yana yaklaşık 24 trilyon lira tutan maaşları halen ödenmedi. Söz konusu belediyelerde örgütlü sendikaların şube başkanları, bir süre önce gerçekleşen ve milletvekillerinin "İller Bankası payları artırılacak. Böylece, alacaklarınız ödenecek" açıklamasıyla ara verdikleri işbırakma eylemine, yeniden başlamalarının kaçınılmaz hale geldiğini söylediler.
'Sözlere güvenmiştik'
İl genelindeki 25 belediyede örgütlü olan ve 7000 civarında üyesi bulunan Belediye-İş Sendikası'nın 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Subaşı, "Verilen sözlere güvenmiştik. Ama, bugüne kadar, bir kez ağzımıza bir parmak bal çalarak sorunu çözeceklerini zannettiler. İşçi ve memur, bayram öncesi evine ekmek bile götüremez duruma geldi. Ne yapmamızı bekliyorlar? Halen sessiz mi kalacağımızı zannediyorlar? Yerel yönetimler ve hükümet yetkilileri, bu soruna bir an önce çözüm bulmalıdır" dedi.
'Haklarımızı alana kadar'
Kocaeli'deki 3 belediyede örgütlü olan ve 1250 üyesi bulunan Genel-İş Sendikası'nın 1 No'lu Şube Başkanı Talat Tanta da, "Haklarımızı alana kadar eylem yapabiliriz" dedi.
İşçilerin 2 şer milyar alacakları var
İşçilerin, ortalama 2'şer milyar liralık birikmiş alacağı bulunduğunu ve bugüne kadar yalnızca 200'er milyon liralık ödeme yapıldığını kaydeden Tanta, "Başkanlar, depremden sonra İller Bankası paylarının artırılmamasının, kendilerini zor durumda bıraktığını söylüyorlar. Ama, deprem öncesi verilen payları nasıl kullandıklarını ise bir türlü açıklayamıyorlar" diye konuştu.
Hizmet-İş Sendikası Kocaeli Şubesi Başkanı Mustafa Taştekin de 12 belediyede bulunan 3750 üyelerinin borç harç içinde yaşamaya çalıştığını söyledi. Taştekin, şöyle dedi: "Biz, sadaka istemiyoruz, alın terimizin karşılığını versinler. Onun için de kırk dereden su getiriyorlar. İller Bankası paylarının gerektiği gibi artırılmadığı doğru, ama artırılmış olsaydı bile, bu ödemeyi yapmayacaklardı. Bunu biliyoruz, çünkü geçmişte de örnekleri var."
'Dayanacak gücümüz kalmadı'
Belediyelerde çalışan memurlardan yaklaşık 2500'ünün üye olduğu Tüm Bel-Sen Şube Başkanı Bedriye Yıldızeli de işçiler gibi memurların da birikmiş alacakları olduğunu ifade ederek, "Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Her türlü eylemi yapabiliriz" dedi.
ÖNCEKİ HABER

Meral'den Ecevit'e 'rica' ziyareti

SONRAKİ HABER

Hukuk mezunlarına sınav geliyor: Sorun sınavla çözülmez

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa