03 Ocak 2000 03:00

Prefabrik konut rezaleti

Gölcük Gözlementepe'de, Bakanlığın yaptırdığı tek odalı prefabrik evler, her yağmur sonrası su içinde kalıyor. Verilen onca söze karşın, halen elektrik ve su tesisatları tamamlanmadı.

Paylaş
Prefabrik konut rezaleti
Kocaeli'de, en fazla prefabrik konutun bulunduğu alan, Gölcük ilçesindeki Gözlementepe... Buradaki 1478 prefabrik konut için, bugüne kadar 886 başvuru oldu. Bu başvuru sahiplerinden 500 depremzede aile ise konutlarına yerleşti. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nca ihale edilerek yaptırılan ve "30 Kasım'a yetişecek" denilen konutlara 20 gün önce yerleşmeye başlayan depremzedeler, elektrik ve su tesisatlarının tamamlanmamış olmasından, yağmur yağınca da konutların su içinde kalmasından şikâyetçi.
'Naylon çadırlarda kaldık'
Aylarca çadır ve naylondan yapılan barakadaki ağır yaşam koşullarına direnen Hatice Atak (48), başlarını sokacak bir konut edinmenin mutluluğunun kısa sürdüğünü söyledi. Tek odalı konutun, su içinde kalmasının ve elektrik ile su tesisatlarının tamamlanmamış olmasının, kendilerinde büyük bir hayal kırıklığı yarattığını ifade eden Atak, sıkıntılarını şöyle dile getirdi: "Bu konuta, binbir umutla geldik. 10 gün önce oğlum, gelinim, 2 kızım ve 1 torunum ile yerleştiğimiz tek odalı konutu, perde ile bölerek kullanıyoruz. İlk günler eletrik ve su sıkıntısı oldu. Ardından yağmur yağdı ve konut su almaya başladı. Burda oldukça sıkıntı yaşadık."
'Hiç yoktan iyidir'
Gölcük Yüzbaşılar'daki 5 katlı evin enkazdan çıktıklarını kaydeden Atak, "Hiçbir çadırkentte yer bulamamıştık. Bugüne kadar kendi imkânlarımızla kurduğumuz naylon çadırda barınıyorduk. O nedenle, buna da şükür diyoruz. Hiç yoktan iyidir" dedi.
'Memnun olmasak da...'
Gözlementepe'deki prefabrik konutlara yerleşen Eriş ailesi de, prefabrik konutlardan memnun olmasada yeni duruma adapte olmaya çalışıyor. Hisareyn'deki Esentepe Çadırkenti'nde 4 ay barındıklarını anlatan Osman Eriş, yaklaşık 1 hafta önce yerleştikleri prefabrik konutta, değişmeye başlayan yaşamları hakkında şunları söyledi: "Yaşadığımız çadırkentte, evleri yıkılan ve hasarlı olandan çok, evleri sağlam olanlar yer aldı. Gerçek hak sahiplerinin birçoğu da zor durumdaydı. Bir süre önce yaşanan fırtınanın ardından buraya geçince, çocuklardaki korku ortadan kalktı. Henüz her şeyi tam olmasa da anahtarını aldığımız bu konut, en azından korkumuzu gidermeyi sağladı."
Şanslı depremzedeler!
Uluslararası Nakliyeciler Denreği (UND)'nce kurulan 150 prefabrik konuta yerleşen depremzedeler ise, kendilerini "şanslı depremzede" olarak görüyor. Bunun nedeni, konutların 2 odalı olması, depremzedelerin kullanabileceği asgari düzeydeki tüm ihtiyaç malzemelerinin bulunması ve şehre yakınlığı. Kalıcı konut gibi kullanılabilen bu prefabrik konutlarda barınan Hüseyin Sevindik (46), duygularını anlatırken, buruk da olsa bir mutluluk içinde olduğunu hissettiriyor. Sevindik, 2 çocuğu ve eşi ile barındığı prefabrik konuttaki yaşamları hakkında şu bilgileri verdi:
"Biz, Gölcük'te evimizi kaybettik. Bir süre çadırkentte barındık. Daha sonra da tesadüfen bu konutlara yerleştik. Konutları teslim ederken, içinde barınacak insanların asgari düzeydeki ihtiyaçlarını karşılayacak tüm ihtiyaçlar giderilmiş. O nedenle, kendimizi şanslı depremzede olarak görüyoruz." src=/resim/b1.gif width=5>
Başa dön


Marmaray onay aşamasında
İstanbul Boğazı'nda üçüncü köprüye alternatif olarak düşünülen ve Japonya'dan sağlanan finansmanla gerçekleştirilmesi planlanan İstanbul tüp geçiti ve Gebze-Haydarpaşa-Sirkeci-Halkalı banliyö hattı yapım projesinde (Marmaray) firma seçimi aşamasına gelindi. Uluştırma Bakanlığı'na bağlı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü (DLH)'nün bir süre önce gerçekleştirdiği uluslararası ihale ile üç firma grubundan alınan fizibilite hizmetleri teklif paketi, geçen hafta içinde onay için finansmanı sağlayacak Japon Denizaşırı Kredi Kuruluşu (OECF)'na gönderildi. Edinilen bilgiye göre, Ulaştırma Bakanlığı'nda onayı alınan söz konusu projenin, mühendislik ve müşavirlik hizmetleri ihalesinde üç firma yarışacak. Buna göre, yaklaşık 1.6 milyar dolarlık yapım öncesini oluşturma aşaması için Japon firma liderliğinde, üç grubun teklifi değerlendirilecek. İstanbul tüp geçit yapımını da içine alan ve kısa adı ''Marmaray'' olan ''Demiryolu Boğaz Tüp Tüneli ve Yüzeysel Metro'' için, Japon OECF'in yapacağı firma seçiminden sonra hattın mühendislik ve müşavirlik hizmetlerine kısa süre içinde başlanılacak. 6 ay gibi bir sürede tamamlanması planlanan hizmetlerin ardından hazırlanacak rapor doğrultusunda, sistemin ''anahtar teslim'' yapımına geçilecek.
'Bu yıl temeli atılacak'
Yetkililerin ifadesine göre, en geç bu yıl sonuna kadar tüp geçitin temelinin atılması bekleniyor. Yaklaşık 70 kilometre uzunluğundaki banliyö hatları ile çeşitli istasyon ve tünel yapımını da içine alan sistemin bütünüyle, en geç 2005 yılında hizmete alınması öngörülüyor.
Bu arada, sistemin yapımı için gerekli olan 1.2 milyar dolarlık kredi ise Japon OECF'den sağlandı. Çok uygun şartlarla OECF'den alınması kararlaştırılan 1.2 milyar dolarlık kredi, yıllık yüzde 1.2 faiz ile 10 yıl geri ödemesiz olmak üzere 40 yıllık bir vade süresini kapsıyor. Tüp geçitle bağlantılı olacak 76.3 kilometre uzunluğundaki ''Marmaray'' sistemi, Yeşilyurt'tan Kartal'a kadar uzanacak sistemle, tek yönde saatte 10 bin yolcu taşınacak.
Demiryolu boğaz tüp tüneli ve yüzeysel metronun 67.3 kilometrelik bölümü, yüzeysel metro sistemi olarak inşa edilecek. Denizaltında inşa edilmesi planlanan tünel uzunluğu ise 1.80 kilometre ve ''batırma tüp'' şeklinde olacak. Saatte 100 kilometre hız yapabilecek olan araçların çalışacağı sistem kapsamında, 4'ü yer altında olmak üzere toplam 41 istasyon yer alacak. ''Marmaray'' projesi hayata geçirildiğinde, İstanbul'un Asya ve Avrupa kıtalarındaki iki yakası üçüncü kez birbirine bağlanmış olacak. Tüp geçit, Sarayburnu ile Haydarpaşa arasında inşa edilecek ve İstanbul trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak.
ÖNCEKİ HABER

Depremzede öğrenci

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'dan tehlikeli açıklar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa