Ankara'da kuduz uyarısı

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, kaymakamlıklar ve sağlık grup başkanlıklarını "kuduz" tehlikesine karşı uyardı. Uyarıda, kuduz şüpheli ısırıklarda, aşıların düzenli yaptırılması ve tedavilerinin tamamlanmasının takibi istendi.

Ankara'da kuduz uyarısı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, kaymakamlıklar ve sağlık grup başkanlıklarını "kuduz" tehlikesine karşı uyardı. İl Sağlık Müdürlüğü'nce gönderilen uyarı yazısında kuduz şüpheli ısırıklarda, aşıların düzenli yaptırılması ve tedavilerinin tamamlanmasının takibi istendi.
Ankara İl Sağlık Müdürü Dr. Sabri Metin tarafından kaymakamlıklara ve sağlık gruplarına gönderilen yazıda son günlerde kuduz hastalığı ile ilgili duyarlılığın arttığı, bu nedenle kuduz şüpheli ısırık vakalarının kontrol altında tutulabilmesi için bildirim ve aşılama sisteminin son derece düzenli takip edilmesinin önemli olduğu vurgulandı.
Yazıda, şunlar kaydedildi: "Merkez İlçe Sağlık Grup Başkanlıkları'na bağlı sağlık kurumlarına başvuran kuduz şüpheli ısırık vakaları daima, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nde kurulmuş olan Kuduz Aşılama İstasyonu'na gönderilecek ve tedavi protokolleri burada düzenlenecek ve takip edilecektir.
Kuduz Aşılama İstasyonu tarafından aşılama takvimi ve tedavi planı düzenlenen, kuduz şüpheli ısırık vakasının adresi, sosyal güvencesi şekli ve tedavi şeması günlük olarak faks ile Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne bildirilecektir. Bildirilen kuduz şüpheli ısırık vakaları tarafımızdan muntazaman telefon ile ilgili Sağlık Grup Başkanlıkları'na iletilecek, Sağlık Grup Başkanlıkları da tedavilerini düzenli yaptırıp yaptırmadıklarını takip ederek, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne bilgi verecektir."
Güvencesi olmayanlar
Hastaların aşıları, sosyal güvence durumlarına göre sağlık kurumları tarafından resmi reçetelere yazılabildiği ifade edilen uyarı yazısında, daha sonra şöyle denildi:
"Sosyal güvencesi olmayan ve ödeme gücü bulunmayan hastalar için Sağlık Grup Başkanlıkları, belli bir miktar kuduz aşısını depolarında bulunduracak ve bu kişilere gerektiğinde, ilk tedavi protokolleri Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği'nde kurulmuş olan Kuduz Aşılama İstasyonu'nca düzenlendikten sonra uygulanacaktır. İhtiyaç duyulan kuduz aşısı, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şubesi Bağışıklama Birimi'nden temin edilecektir."
Tedavisi tamamlanan hastaların, resmi yazı ile Ankara İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğü'ne bildirilmesi istendi.
www.evrensel.net