Grev ve direnişler unutuldu

1999 yılı içinde İstanbul'da yaşanan Malazlar ve Kimya Teknik grevleri ile Karyapsan ve Bako Deri direnişleri sınıf kardeşlerinin desteğini yeterince alamadılar.

Grev ve direnişler unutuldu
Şerif Karataş
Patronların hak gasplarına karşı grev ve direnişe çıkan işçiler, '99 yılı boyunca hep yanlız kaldılar. İlk günlerde grev ve direnişlere destek sunan sendika, parti ve kitle örgütleri direnişlerin uzaması üzerine ilk günlerdeki duyarlıklarını yitirdiler.
'99 yılının Mart ayında greve çıkan Malazlar işçilerinin grevi tam 10 ay sonra biterken, Malazlar işçileri de sürekli yalnız bırakıldılar. 10 ay sonra işyerinde örgütlü Petrol-İş Sendikası Anadolu Şubesi'nin işverenle yaptığı toplusözleşmede çok sayıda taviz verdiği belirtiliyor.
Anadolu yakasında süren en uzun direnişlerden birisi de Karyapsan direnişi. Karyapsan işçileri, Fazilet Partili Kartal Belediye Başkanı tarafından, 'Kriz var' gerekçesiyle işten atılmıştı. Belediye başkanının bu tutumunu protesto eden Karyapsan işçileri 249 gündür direniyor. Karyapsan işçilerine de ilk günlerde çok sayıda destek gelmişti. Hatta Karyapsan işçileri Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası'na üye olmalarına rağmen DİSK ve DİSK'e bağlı sendikalar Karyapsan işçilerini ilk günlerde hiç yalnız bırakmamışlardı. Ancak diğerleri gibi Karyapsan direnişi de uzadı. İşçiler kararlıydı, ama destek vermek için gelen sendika, parti ve kitle örgütleri kararlı değildi.
Belirsizlik sürüyor
Aynı işkolunda bir ara birlikte çalıştıkları belediye işçilerinin kendilerine sahip çıkmadığını söyleyen Ali Turanlı adlı Karyapsan direnişçisi, "Her gün her şeye zam geliyor. Ayda ortalama olarak 300-400 milyon lira para gerekiyor. Ne olur bilemiyorum" diyerek yaşadıkları belirsizliğe dikkat çekiyor.
Aydın Kuloğlu adlı işçi de, yeni yılda, işçilerin ve emekçilerin ortak güç oluşturması gerektiğini belirtiyor.
Deri-İş Tuzla Şubesi'nin örgütlü olduğu Bakko Deri grevi 86. gününe girdi. Bako deri işçileri, işverenin sendikadan istifa etmeleri için kendilerine baskı yaptığını söylüyorlar.
Grevci işçilerden Doğan Uysal, sendikadan istifa etmeyi kabul etmediklerini belirtti. Deri işçilerinin ilk günlerde kendilerine desteğe geldiğini hatırlatan Doğan Uysal, bu ziyaretlerin azaldığını ifade etti. Zeliha Yüksel adlı işçide sonuna kadar haklarını arayacaklarını söyledi. Krizin olmadığını söyleyen Metin Karabulut adlı işçi de yeni yılda işe geri dönmek istediklerini kaydetti.
www.evrensel.net